Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 06-03-18, 18:29
elenaki Ο χρήστης elenaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2018
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Καθοδήγηση για μονομάχο

Καλησπέρα σε όλους.

Το Σάββατο το μεσημέρι, μπήκαμε με τα παιδάκια μου σε ένα petshop και αγοράσαμε έναν μονομάχο. Όλοι οι μονομάχοι ήταν σε θεοσκότεινα "κλουβάκια" οι περισσότεροι σχεδόν ακίνητοι. Αφού νόμιζα ότι τα περισσότερα ψαράκια είχαν ψοφήσει. Η υπάλληλος μου είπε ότι δεν έχουν και μεγάλη κινητικότητα αυτού του είδους ψάρια. Διάλεξε ένα η κόρη μου και φύγαμε με ένα 10 λιτρο δοχείο που κατά τη γνώμη μου τότε ήταν υπερβολή σε σχέση με το δοχειάκι που ήταν νωρίτερα! Πήραμε τροφή, πετρούλες, ένα διακοσμητικό και στο σπίτι αφού γεμίσαμε το δοχείο με νερό βρύσης (έχουμε φίλτρο) και περιμέναμε λίγο να ζεσταθεί, μεταφέραμε μέσα τον Μόλυ μας. (Τον αφήσαμε και ένα 20 λεπτο μέσα στη σακούλα του και μέσα στο δοχείο με νερό για να εξισορροπιστεί η θερμοκρασία).
Την πρώτη μέρα μας φοβόταν και κρυβόταν πίσω από το φυτό του. Μετά σιγά σιγά μας συνήθισε, άρχισε να ζωηρεύει, μας κοιτάζει από το τζάμι, τρώει κανονικά νομίζω.
Μετά την αγορά του λοιπόν άρχισα να ψάχνω πληροφορίες για το ψαράκι και βρήκα το φόρουμ σας! Κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό!! Όλα τα κάναμε λάθος!!! Δεν είχαμε φτιαγμένο ενυδρείο, ούτε φίλτρο, ούτε ξέραμε τίποτα για αμμωνίες κλπ.
Σήμερα (μετά από 3 μέρες δηλαδή) άλλαξα το μισό περίπου νερό από το δοχείο. Το είχα συλλέξει από εχθές για να αποκτήσει θερμοκρασία δωματίου. Στο σπίτι έχουμε μόνιμα σταθερή θερμοκρασία πάνω από 22 βαθμούς κελσίου.

Αυτό είναι το ιστορικό μου. Τώρα πάμε στα ζητούμενα και θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να με βοηθήσετε απαντώντας στις ερωτήσεις μου.

1) Υπάρχει περίπτωση να είναι εντάξει το ψαράκι αν μείνει υπό αυτές τις συνθήκες;

2) Υπάρχει περίπτωση να σωθεί το ψαράκι αν βάλω κάποια επιπλέον πρόσθετα στη δεξαμενή του; Π.χ. φίλτρο, κάποιο ζωντανό φυτό κλπ; Θα χρειαστώ καθοδήγηση από εσάς.

3) Αν απαντήσατε όχι και στις δύο πρώτες ερωτήσεις μου τότε υπάρχει περίπτωση αν φτιάξω τώρα ένα καλύτερο ενυδρείο και το μεταφέρω εκεί μέσα να σωθεί το ψαράκι μου και να ζήσει πολλά χρόνια; Γιατί διάβασα ότι χρειάζεται στρώσιμο το ενυδρείο και άρα θα πάρει αρκετό καιρό!
Αν μου απαντήσετε εδώ ναι θα ήθελα τη βοήθειά σας, σας παρακαλώ γιατί είμαι εντελώς άσχετη και θα ήθελα καθοδήγηση βήμα προς βήμα. Να πω ότι ήδη διάβασα πολλά άρθρα και πολλές συζητήσεις σας στο φόρουμ αλλά ακόμα έχω απορίες.

Έχω βρει αυτό το ενυδρείο. https://www.petcity.gr/fish/accessor...io-60li-detail Το έχει κανείς να μου πει αν είναι καλό για το ψαράκι μας; Ρωτάω αν είναι καλή η μάρκα και το φίλτρο του. Μήπως είναι υπερβολικά μεγάλο; Δεν λέει αν είναι γυάλινο ή πλαστικό. Έχει διαφορά;

Έχω κι άλλες απορίες αλλά σε πρώτη φάση θα περιμένω να μου απαντήσετε σε αυτό το ποστ για να δω ποιες θα είναι οι επόμενες κινήσεις μου.

Ευχαριστώ πολύ σε όλους όσους απαντήσουν.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01758 seconds with 11 queries