Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 19-02-14, 14:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnjohn7 Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν αποφάσισα να στήσω το ενυδρειο δεν εμπενα καθόλου σε φόρουμ και οτι έκανα το έκανα με την καθοδήγηση του πετσοπα δεν εκανα τίποτα μόνος μου, αυτος μου ειπε ποσα ψαρια να βάλω μεσα πως θα στρώσω το ενυδρείο και οταν εκανα τις μετρήσεις μου ειπε οτι ειναι καλές και οτι τωρα μπορω να βαλω ψαρια...

-------------------------

Καλημέρα..
θα παω να πάρω το άλλο ενυδρείο μόλις μπορέσω..
Θα τα δώσω πίσω αλλά για ποιον λόγο? για να ξέρω
-------------------------
Aν οι μονες μετρησεις που του εδωσες ειναι pH GH και θερμοκρασια, και σου ειπε οτι το ενυδρειο ειναι ετοιμο να δεχτει ψαρια, τοτε ή ειναι ασχετος, ή απλα θελει να πουλησει οσα πιο πολλα ψαρια μπορει.

Τα ψαρια, ειπα να τα επιστρεψεις πισω, γιατι δεν ξερεις αν ειναι ετοιμο το φιλτρο.
Κι αυτο θα φανει μονο απο τις μετρησεις ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3, τις οποιες δεν εχεις κανει.
Και δεν χρειαζεται να περιμενουμε να τις κανεις, γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν θα ειναι καθολου καλες, αφου σε τοσο μικρο ενυδρειο, με τοσα ψαρια και σε τοσο λιγες μερες, δεν στρωνει το φιλτρο με μπουκαλακια, ουτε το Θεο μπαρμπα να εχεις ... (με ολη την καλη διαθεση και χιουμορ)
Τα βακτηρια στα μπουκαλακια, ειναι για οταν εχεις ενα ενυδρειο (λογικων διαστασεων, οχι 15 λιτρα), και βαλεις αναλογικα σε μεγεθος καποιο ψαρακι για αρχη, και μετα αναλογα τις μετρησεις (ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3), να προσθετεις και καποια ακομα πχ καθε βδομαδα, ή δεν πανε καλα οι μετρησεις, να διακοπτεις το ταισμα και να επεμβαινεις, κανωντας και αλλαγες νερου κλπ, μεχρι να ολοκληρωθει μετα απο 2-3 μηνες, η συνθεση που μπορει να σηκωσει το ενυδρειο και το φιλτρο.
Οχι οτι πιο ευκολο και ασφαλες.

Για να μη χανομαστε σε ατερμονα ποστ, διαβασε τα αρθρα στην κατηγορια των αρχαριων, ιδιως περι κυκλου του αζωτου, αμμωνιας και στησιμο ενυδρειου, και μετα ρωτας οτι δεν καταλαβεις.
Εχεις εδω, μια τεραστια ευκαιρια, να εκμεταλευτεις τις πληροφοριες και τη βοηθεια που παρεχεται δωρεαν σε ολους, για να στησεις ενα υγιες ενυδρειο και να το χαιρεσαι.
Μη περιμενεις ομως θαυματα αν δεν κινηθεις και δεν μελετησεις κι εσυ.
Σε αυτο το θεμα δεν θα μαθεις περι ενυδρειου. Τωρα απλα λεμε πρωτες βοηθειες για να μη πανε αδικα τα ψαρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01697 seconds with 11 queries