Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 19-02-14, 09:40
johnjohn7 Ο χρήστης johnjohn7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Κρήτη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Φρόσω Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπότε σε ένα άστρωτο ενυδρείο βάζεις 3 γκάπυ ένα "γλύφτη" που δεν ξέρεις τίποτα γι αυτόν κι ένα ψάρι που επίσης δεν ξέρεις τι είναι, τι συνθήκες νερού χρειάζεται αν ζει σε κοπάδι ή μόνο του, αν ταιριάζει μα τα γκάπυ. Χωρίς φυσικά να μπεις στον κόπο να διαβάσεις κάποια από τα υπομνήματα αρχαρίων
Καταρχήν καλήμερα,
Φρόσω να σου πω οταν αποφάσισα να στήσω το ενυδρειο δεν εμπενα καθόλου σε φόρουμ και οτι έκανα το έκανα με την καθοδήγηση του πετσοπα δεν εκανα τίποτα μόνος μου, αυτος μου ειπε ποσα ψαρια να βάλω μεσα πως θα στρώσω το ενυδρείο και οταν εκανα τις μετρήσεις μου ειπε οτι ειναι καλές και οτι τωρα μπορω να βαλω ψαρια...
πριν μερικές μέρες ειχα πει σε ενα φιλο μου οτι εχω ενυδρειο και ήθελε να το δει γιατι ασχολείται παραπάνω απο έμενα μου ειπε πως θα μου φερει ενα ψαρι που κανει να ειναι μαζι με τα αλλα...
και χθες πριν το βαλέ μεσα το ειχα πει στο φορουμ...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαλαρα παιδια τωρα στην αρχη.
Δεν εχει συνειδητοποιησει μαλλον ακομα οτι δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα, και νομιζει οτι παιρνουμε 5 τζαμακια και βαζουμε μεσα οτι ψαρια να'ναι.
Οδηγιες δωστε του.
Αν και δεν σωνεται αλλιως.... φιλε johnjohn7, δωσε τα ψαρια ολα πισω. ΧΘΕΣ.
Δεν θα τη βγαλουν καθαρη μεχρι το Σαββατο. Κι αν επιζησει καποιο, θα εχει κουσουρια και θα πεθανει λιγο αργοτερα.
Παρε το ενυδρειο και μετα βλεπουμε για στρωσιμο και μετα για καταλληλα ψαρια.
Καλημέρα..
θα παω να πάρω το άλλο ενυδρείο μόλις μπορέσω..
Θα τα δώσω πίσω αλλά για ποιον λόγο? για να ξέρω
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Φρόσω Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν αρχίσεις να βάζεις ψάρια μέσα στο ενυδρείο, καλό θα ήταν να αποκτούσες κάποιες γνώσεις σχετικά με το πως δουλεύει ένα ενυδρείο. Κάθε ζωντανός οργανισμός παράγει απόβλητα. Τα δικά μας πάνε στην τουαλέτα και μετά στη θάλασσα, των πουλιών πέφτουν συχνά επάνω μας (εμένα τουλάχιστο μου συμβαίνει συχνά), των ψαριών όμως που ζουν σε ενυδρείο δεν μπορουν να φύγουν πουθενά, συσσωρευονται στο νερό και το δηλητηριάζουν. Οι ρύποι των ψαριών - κι όχι μόνο- παράγουν αμμωνία, η οποία είναι θανατηφόρα για τα ψάρια μας. Τα φίλτρα λοιπόν καθαρίζουν την αμμωνία από το νερό μετατρέποντας τη σε άλλες ουσίες λιγότερο τοξικές για τα ψάρια. Για να το κάνει αυτό το φίλτρο πρέπει να έχει μέσα του κάποια βακτήρια τα οποία διασπουν την αμμωνια σε άλλες ενώσεις. Τότε το φίλτρο σου είναι στρωμένο και τα ψάρια σου μια χαρα.
Δεν ειχα ασχοληθεί πότε με αυτο το χομπι και ακολούθησα τις οδηγίες του πετσοπα. μου έδωσε και κατι μπουκαλάκια, υποτιθεται για καθαρισμο νερου (εχω πει ποιο πάνω τι ειναι). 3 μερες τωρα που εχω βρει το φορουμ αυτο εχω βγαλει τα ματια μου στο διαβασμα και εχω βρει πολλα λαθη θα παω τα ψαρια πισω και θα αρχισω ξανα με μεγαλυτερο ενυδρειο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Φρόσω Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν αρχίσεις να βάζεις ψάρια μέσα στο ενυδρείο, καλό θα ήταν να αποκτούσες κάποιες γνώσεις σχετικά με το πως δουλεύει ένα ενυδρείο. Κάθε ζωντανός οργανισμός παράγει απόβλητα. Τα δικά μας πάνε στην τουαλέτα και μετά στη θάλασσα, των πουλιών πέφτουν συχνά επάνω μας (εμένα τουλάχιστο μου συμβαίνει συχνά), των ψαριών όμως που ζουν σε ενυδρείο δεν μπορούν να φύγουν πουθενά, συσσωρευονται στο νερό και το δηλητηριάζουν. Οι ρύποι των ψαριών - κι όχι μόνο- παράγουν αμμωνία, η οποία είναι θανατηφόρα για τα ψάρια μας. Τα φίλτρα λοιπόν καθαρίζουν την αμμωνία από το νερό μετατρέποντας τη σε άλλες ουσίες λιγότερο τοξικές για τα ψάρια. Για να το κάνει αυτό το φίλτρο πρέπει να έχει μέσα του κάποια βακτήρια τα οποία διασπούν την αμμωνία σε άλλες ενώσεις. Τότε το φίλτρο σου είναι στρωμένο και τα ψάρια σου μια χαρά. Αν πάλι δεν συμβαίνει αυτό τότε το φίλτρο απλά γυρίζει γύρω γύρω το νερό και τα ψάρια σε μερικές μέρες θα πεθάνουν.
Όσον αφορά στο τι ψάρια θα βάλουμε μέσα στο ενυδρείο μας, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Όπως δεν θα έβαζες στο ίδιο κλουβί στην έρημο σαχάρα μια πολική αρκούδα, μια καμήλα και ένα λύκο, έτσι δεν μπορείς να βάλεις και όλα τα ψάρια μαζί στο ίδιο νερό. Άλλα ψάρια ζουν σε ζεστά νερά κι άλλα σε ποιο κρύα, κάποια θέλουν όξινο νερό, ενώ άλλα βασικό, σε κάποια είναι απαραίτητο να υπάρχει στο βυθό άμμο ενώ άλλα χρειάζονται πέτρες. Οπότε πριν βάλουμε κάποιο ψάρι στο νερό πρέπει να ξέρουμε τι ψάρι είναι και σε τι συνθήκες ζει. Τέλος πρέπει να λάβουμε υπόψη μας πόσο μεγάλο γίνεται το ψάρι γιατί σίγουρα ένα ψάρι 50cm δεν μπορεί να χωρέσει σ ένα ενυδρείο 50 λίτρα κι ούτε μια φάλαινα σε μία μπανιέρα ΄
Αφού λοιπόν κάνεις τις απαραίτητες ενέργειες να στρώσεις το φίλτρο σου, δεις πια ψάρια σου αρέσουν κι αν μπορείς να τους προσφέρεις τις συνθήκες νερού στις οποίες επιβιώνουν, μπορείς ν' αρχίσεις να προσθέτεις ψάρια στο ενυδρείο σου.
Δηλαδη το ψαρι που εβαλα δεν παει με τα γκαπι? το νερο μου ειναι 25 βαθμους pH 7.3,GH 15 ειναι ακαταλληλο? τα φυτα? ολα τα εχω κανει λαθος?
το ξερω ειναι μικρο το ενυδρειο.. εχω κανονισει να παρω αλλο, αλλα πρεπει παλι να αγορασω ολο τον εξοπλισμο απο την αρχη για ενα 60lt ασ πουμε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnjohn7 : 19-02-14 στις 09:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02231 seconds with 11 queries