Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 18-02-14, 18:19   #1
Νεος στο χομπι
johnjohn7
Member
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Κρήτη
Μηνύματα: 55

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
johnjohn7 Ο χρήστης johnjohn7 δεν είναι συνδεδεμένος 18-02-14, 18:19
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλήμερα σε όλους τούς φίλους των ψαριών..
Δεν εχω ασχοληθεί ποτέ με ψάρια και πήρα την απόφαση αυτη οταν έπεσε στα χερια μου ενα μικρο ενυδρείο 15λτ, (πολύ μικρο απο όσα διαβάζω εδω στο φόρουμ), ήθελα λοιπόν σαν αρχάριος του χόμπι την βοήθεια σας.
Σας λεω τησ κινήσεις που εχω κάνει.. Πήρα στα χέρια μου το ενυδρείο και το καθάρισα μόνο με νερό ζεστό έως καυτό, (3 φορές πλύσιμο και στέγνωμα), μετά πήγα σε ενα πετ και αγόρασα κάποια απαραίτητα πράγματα για το στρώσιμο του ενυδρείου, α) φίλτρο καθαρισμού με αεραντλία Dophin KF-200, Β) θερμοστάτη rising heat rh9000,
γ)θερμόμετρο, δ) 1ammonia&nitrine,1TORFIN COMPLEX, και 1 Esklarin+aloevera bottle ε) χαλίκι για το βυθό, ζ) ενα φυτό ανουμπια πάνω σε μια πέτρα(λαβα νομίζω η πέτρα) και τέλος προσάρμοσα μόνος μου στο καπάκι μια καλωδιοταινια λεντ 15βατ...
Εχω σε λειτουργιά το ενυδρείο 25 ήμερες για το στρώσιμο του χωρίς ψάρια, έκανα κάποιες βασικές μετρήσεις
θερμ: 25 - pH 7.3 - GH 15 μου είπε αυτός από το πετ οτι ειναι καλές και ετσι αποφάσισα να πάρω τα ψαράκια μου 1 αρσενικό 3 θηλυκά γκαπι που ειναι εύκολα ψάρια για αρχάριους, πήρα και ενα σαλιγκάρι ζεμπρα...
Θέλω να μάθω τι δεν έχω κάνει σωστά , αν χρειάζομαι κάτι άλλο που δεν το έχω πάρει, αν η μετρήσεις μου ήταν καλές και οποία δηποτε άλλη συμβουλή δεκτή..
Να σας πω οτι εχω ενθουσιαστεί με τα ψάρια μου θέλω να παω σε μεγαλύτερο ενυδρείο αλλα δεν ξέρω αν το αγοράσω έτοιμο η να το φτιάξω μόνος μου, οχι πολύ μεγάλο λόγο έλλειψης χώρου χώρου λέω περίπου 80-100 λτ, τωρα δεν ξέρω αν μου κάνουν αυτά που εχω αγοράσει θερμοστάτης και φίλτρο σε μεγαλύτερο ενυδρείο αν μου κάνουν θα το φτιάξω μόνος μου..
Σορρυ αν σας έπρηξα
Και σας ευχαριστώ προκαταβολικα
Εμφανίσεις: 5137
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01495 seconds with 12 queries