Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #48  
Παλιά 12-07-12, 14:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georot1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
1 σπυρο δε ξερω ποσα εκατοστα πεφτει η σταθμη..περιπου εξατμιζονται 3-4 λιτρα την ημερα..
2 η εισοδος των φιλτρων ειναι αρκετα κατω απο την επιφανεια..του 2217 περιπου 40 ποντους απο την επιφανεια και αλλο τοσο του 2080..
3 εχω ρυθμισει κατωτατη θερμοκρασια 26,7 ανωτατη 27
4 η ανωτερη που δεχονται εχω διαβασει οτι ειναι λιγο παραπανω απο 28
5 φως αναβω 7ωρες την ημερα
6 μπαινει φως απο τα παραθυρα αλλα μη φανταστεις κατι υπερβολικο
7 δυστυχως κανενας εκτος αν βρω κανεναν απο την πολυκατοικια...
αυτο που με ανησυχει περισσοτερο απο ολαειναι το ταισμα...
σπυρο εχεις καμια ταιστρα για να μου δανεισεις?μιλαμε για 10αυγουστου οτι ξεκιναω τις διακοπες απλα εχω αγχωθει και εχω ξεκινησει το ψαξιμο απο τωρα...
Το ταισμα θα επρεπε να ηταν το λιγοτερο που θα σε νοιαξει με τα γομαρακια που εχεις.
Εγγυημενα.
Και τιποτα να μην ταισεις 15 μερες θα ειναι το ιδιο.
Ασε που θα κανεις καλο στο νερο τους η καθαριοτητα.

Η εξατμιση επρεπε να σε ενδιαφερει μονο, γιατι αν πεσει πολυ σταθμη και μεινει εκτος νερου ο εξοπλισμος, θα καει και θα αποχαιρετησεις τα ψαρια.

Ομως αν ειναι μονο 3-4 λιτρα σε τοσο μεγαλο ενυδρειο ειναι μαστερ.
Το ενα εκατοστο υψος στο ενυδρειο σου (180χ50) ειναι 9 λιτρα
Σε 15 μερες ποσο να πεσει η σταθμη 5 εκ?
Δε τρεχει τιποτα.
Βαλε και τα διπλα εσυ για σιγουρια.
10 εκατοστα κατω?
Παλι εχεις ακομα 30 εκ μεχρι τις εισοδους των φιλτρων.
(να κατεβασεις πιο χαμηλα τον κυκλοφορητη ομως που θυμαμαι οτι ειχες)

Πρεπει μονο να παρατηρησεις για σιγουρια την εξατμιση αυτες τις μερες με την πολυ ζεστη, να μη γινει καποιο λαθος.
Μου φαινεται λιγο 3-4 λιτρα εξατμιση, εκτος κι αν λειτουργεις και airco στο χωρο.
Αυτο θα πρεπει να το συνυπολογισεις, αφου οταν θα λειπεις, φυσιολογικα θα το κλεισεις.


Δεν χρειαζεται αγχος.

Αν υπαρχει καποιος στην πολυκατοικια εμπιστος, καλο ειναι καθε 3-4 μερες να τσεκαρει τη σταθμη κι ας μη συμπληρωνει αν εχει τελικα τοσο μικρη πττωση σταθμης.

Αν ειχες πολυ εξατμιση (και γιαυτο και οι υπολοιπες ερωτησεις) θα σου ελεγα να ανεβασεις τη ρυθμιση στο μαξιμουμ (2 και μαλιστα προτεινω να το κανεις για ακομα μεγαλυτερη ασφαλεια.
Μετα αφου α. μπαινει καποιο φως απο το παραθυρο, β. φυτα δεν εχεις να το εχουν αναγκη, γ. τα ψαρια δεν εχουν αναγκη το πολυ φως, τοτε προτεινω να αρχισεις σταδιακη μειωση φωτισμου 10 λεπτα την ημερα.
Και 3ωρες φωτοπεριοδος ειναι αρκετη.,
Αυτο βοηθαει στη μικροτερη προκληση ανοδου της θερμοτητας (απο τα φωτιστικα) και ριχνει και το μεταβολισμο των ψαριων, εως εκτουτου και την αναγκη για τροφη.

Δοκιμασμενα απο μενα αυτα και μαλιστα σε φυτεμενο με μικρα ψαρακια που εμεναν χωρις ταιστρα για 7 μερες.
Τα ενυδρειο το εβρισκα σε καλυυερη κατασταση απο οτι το αφηνα.
Απλα μια εβδομαδα πριν, ταιζα περισσοτερο (παχυνση) και εκανα δυο αλλαγες αντι για μια, (μια μεσοβδομαδα και μια την προηγουμενη μερα πριν φυγω - ποτε αλλαγη την ημερα που φευγεις, εχουν συμβει διαφορα σε μερικους και δεν προλαβαιναν να διορθωσουν την κατασταση)

Μετα την επιστροφη εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου (50% - εξαρταται ομως και αναλογα το καθε ενυδρειο), αλλα το νερο ηταν σωστο (ιδια θερμοκρασια κλπ).
Αρχιζα και παλι σταδιακο ανεβασμα φωτοπεριοδου και σταδιακο ανεβασμα τασιματος (που σημαντικο κι αυτο για τη βιολογια πιο πολυ που θα εχει μειωθει χωρις τους ιδιους ρυπος απο αμειωμενο ταισμα).

Η ταιστρα παντως ειναι διαθεσιμη και ελα απο το σπιτι.
Εχω δυο.
Αν και την αλλη την εδωσα σε αλλον που λειπει διακοπες, εγω αν φυγω αυτες τις μερες, δεν θα βαλω ετσι κι αλλως
Σου προτεινω να μη προγραμματισεις πανω απο ενα ταισμα ανα δυο μερες. Καλο θα τους κανεις με τη νηστεια και ιδιως χωρις αλλαγη νερου κατα τη διαρκεια της απουσιας σου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01990 seconds with 11 queries