Θέμα: DISKOI
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 31-03-03, 23:26
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Περιγρφή ενυδρείου

Το ενυδρείο μου είναι 140 λίτρα και έχω 4 μικρούσ δίσκους. Ξέρω πως πρέπει το συντομότερο να πάρω ένα αρκετά μεγαλύτερο ενυδρείο αφού αποφάσισα να ασχοληθώ με τους δίσκουσ.
Έχω ένα φίλτρο της ΕΗΕΙΜ το ECCO 2233 που η EHEIM το δίνει για 200 λίτρα. έχω επίσησ μία φιάλη με CO2 της EHEIM με όλο το σύστημα της EHEIM για παροχή CO2 (μανόμετρο, reactor, κ.τ.λ.) Χρησιμοποιώ νερό από συσκευή r.o. αφού το αναμείξω με νερό βρύσης για να πετύχω τις επιυθμητέσ τιμές σε Gh και kh.(για σκέτο νερό βρύσησ ούτε λόγος αφου έχει GH 22 και KH 14.) Έχω και μερικά φυτά που δε ξέρω το όνομά τους αλλά πάνε πολύ καλά. (ας είναι καλά το CO2)
Τώρα όσο αφορά τις μετρήσεις: GH 5, ΚΗ 4, pH γύρω στο 6.5. Θέλω να πιστεύω πως όλα είναι πολύ καλα (αν εξαιρέσουμε το μέγεθος του ενυδρείου).
Το πρόβλημα είναι πως μόνο με συχνές αλλαγέσ νερού είναι δυνατό να κρατήσω το GH και KH σε αυτά τα επίπεδα. Αρχικά θεώρησα πως φταίνε κάτι βραχάκια που τα είχα μαζέψει από τη θάλασσα και τα αφαίρεσα αλλά συνέχισε για μερικέσ μέρεσ να ανεβαίνει το GH και ΚΗ. Σκέφτηκα μήπωσ έχει κάποια σχέση το CΟ2,αν και δε θεωρώ πολύ πιθανό κάτι τέτοιο αφού όλοι συστήνουν το CO2 ωσ τον καλύτερο τρόπο για να κρατήσουμε το pH σε χαμηλά επίπεδα. Ίσως το μοναδικό πρόβλημα να ήταν τα βραχάκια και αν περίμένω ακόμα μερικές μέρες να σταθεροποιηθεί η κατάσταση.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01458 seconds with 11 queries