Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 02-09-08, 22:40
Το avatar του χρήστη salvator_v
salvator_v Ο χρήστης salvator_v δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2008
Περιοχή: Αμπελόκηποι-Αθήνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Χθες εκανα μια γενικη συντηρηση του φυτεμενου μου...Κλαδεψα εκανα μια καλη αλλαγη νερου και καποιες μεταφυτεψεις..Φιλτρα δεν πειραξα ακομα γιατι παλι καλα το 2211 ανταποκρινεται τελεια σε αυτο το ενυδρειο χωρις να εχει μπουκωσει εδω και 6μηνες περιπου.

Για να μη τα πολυλογω ξυπναω σημερα το πρωι και βλεπω αμετρητα melanoides tuberculata στα τζαμια.Λεω οκ φυσιολογικο το κανουν οταν ειναι σβηστα τα φωτα.Μετα βλεπω μια νεκρη γαριδα(oxi amano κατι αλλες που ειναι λιγο μπλε/σταχτυ).Μια αλλη ειχε πηδηξει στο θαλαμο του εσωτερικου φιλτρου και ευτυχως αντεξε τα 1000 lit/h και δεν ψοφησε.Τα ψαρια ειδικα τα cvorydoras μου ανεπνεαν γρηγορα και καναν αποτομες κινησεις προς την επιφανεια για οξυγονο.Υπεθεσα οτι λογω εξατμισης θα ανεβηκε η ανθρακικη σκληροτητα αρα και τα επιπεδα co2.Το ph μου τα πρωινα ειναι 6,94 και το βραδυ παει στα 7,15(το εχω καλιμπαρει το τελευταιο μηνα τον controler).Μετρησα και το Kh και ειναι στα 6.Συμφωνα με το πινακα εχω δλδ 18 ppm co2 στο ενυδρειο που ειναι φυσιολογικοτατο.Να αναφερω επισης οτι λιπαινω καθημερινα με το easy life profito 1ml καθε μερα.

Τι μπορει να φταιει?με τη μετρηση ORP για το αζωτο εχω 300 που νομιζω ειναι πολυ νορμαλ τιμη..Αμμωνια δεν μπορει να ειναι καθως χθες εκανα αλλαγη και εχω και πολλλλλλαααααα φυτα...ουτε λογος για ΝΟ2/ΝΟ3....
Τελος μολις τωρα ειδα αλλες 2 ψοφιες γαριδες....Και ενω ειχα αγορασει 4(η μια πεθανε στη πρωτη βδομαδα) και τωρα εχω μολις 1 πως γινεται να εχω βρει συνολικα 5 πτωματα???????????
Καλησπέρα,
Το ανακάτεμα του βυθού μετά από μεταφυτεύσεις μπορεί να προκαλέσει πολλές μεταβολές στην χημεία του νερού. Ακόμα και δημιουργία Υδρόθειου που είναι τοξικό.

Αλλά...
Το ανακάτεμα του βυθού μπορεί να φέρει τα σαλιγγάρια έξω. Και η ύπαρξη τέτοιων σαλιγγαριών δεν αφήνει την δημιουργία ανοξεικών ζωνών στο υπόστρωμα. Άρα πολύ δύσκολα θα δημιουργηθεί Υδρόθειο.

Τα Corydoras είναι αρκετά φυσιολογικό να πετάγονται στην επιφάνεια για αέρα, ακόμα κι όταν τρώνε πολύ, γιατί ο αέρας τα βοηθάει στην χόνεψη. Η ανατάραξη του βυθού μπορεί να έφερε διάφορα στην επιφάνεια.

Σίγουρα βρίσκεις ψόφιες γαρίδες ή τα άδεια πουκάμισά τους όταν αλλάζουν; Έτσι δικαιολογείται να βρίσκεις περισσότερα πτώματα από τον αρχικό αριθμό των γαρίδων.
Μετά μέχρι να σκληρύνει το νέο κέλυφος κρύβονται γιατί είναι πολύ ευάλωτες.

Κι ένα ερώτημα.
Πώς γίνεται να ανεβαίνει το PH το βράδυ;
Το φυσιολογικό είναι να κατεβαίνει με την έκκληση CO2 από τα φυτά. Εκτός αν κόβεις την παροχή CO2 με χρονοδιακόπτη.
__________________
Φιλικά S.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01762 seconds with 11 queries