Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 04-10-17, 21:56
Το avatar του χρήστη christosvn
christosvn Ο χρήστης christosvn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2009
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή Ενδοιασμοι για reef 180 λιτρων

Καλησπερα σε ολους.
Εχω ενα rio 180, το οποιο θα παω για κολλημα σε λιγες ημερες,μιας και μετα απο χρονια αρχισε να τρεχει απο μια πλαινη ενωση.
Το ενυδρειο ετρεχε για πανω απο 9 χρονια,οποτε τωρα θα γινει σαν καινουργιο.Με αφορμη το αδειασμα του ενυδρειου σκεφτηκα απο γλυκου νερου και φυτεμενο να παω σε reef.Με αυτη τη σκεψη εχω διαβασει ο.τι αρθρο εχει πεσει στα χερια μου αλλα εχω ακομη καποιες αποριες και θα ηθελα τη βοηθεια σας.
Ειναι αναγκαιο να κανω sub αν θελω να εχω reef? Αν δεν ειναι αναγκαιο αλλα παρολα αυτα αποφασισω να φτιαξω για να πετυχω καλυτερη φιλτρανση, περα απο τα εξοδα για κατασκευη sub, αντλιες, σωληνωσεις και υπερ/σεις (δεν θελω να τρυπησω το ενυδρειο για να μην χασω λιτρα) ποσο πιστευετε να κοστιζουν σε ρευμα οι αντλιες, ο φωτισμος (σκεφτομουν 2 τ8 με 40 w η καθε μια) και φυσικά δυο κυκλοφορητες 9000 λ/ω?
Φοβαμαι οτι αν δωσω ενα σκασμο χρηματα για επιπλεον εξοπλισμο (sub, υπερ/σεις κλπ), θα εχω και μεγαλη καταναλωση ρευματος σε σχεση με μια πιο απλη λυση χωρις sub και με κρεμαστο skimmer.
Σας ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01410 seconds with 11 queries