Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 21-09-17, 21:04
Μιχάλης jazz Ο χρήστης Μιχάλης jazz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2017
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή νεος υδροβιοτοπος

Γεια σε όλους που αγαπάτε το υγρό περιβάλλον. ..είμαι νεος στο εγχείρημα της κατασκευής ενος υδροβιοτοπου και θεώρησα καλο να σας εχω απο κοντα για τυχόν απορειες ...και λαθη μου..
Εχω ήδη κατασκευάσει μια λιμνη 25 κυβ.στο μετοχι μου..Το νερο ειναι ποτιστικό απο αυτο που ποτιζω και τις ελιες μου, δηλ δεν ειναι υδρευσης.
Μεσα στη λιμνη εχω κουνουποψαρα, καβρους,μελοντικα βατραχια ποταμισια γιατι απο φρινους ειναι γιοματο το χωράφι και γεννούν φυσικα κιαυτοι μες τη λιμνη,και ενα ζευγαρι χελωνες.
Απο φυτα εχω δυο είδη νουφαρου, ακορους,και δυο φυτα απο τοπικο ποταμι.
θελω να ρωτησω γιατι η ειχορνια (ιακινθος ) και η αζολα δεν μου επιασαν και χαθηκαν
Επίσης να ρωτησω αν τα κουνουποψαρα που πραγματικα εξαφανισαν τα κουνουπια,μηπως θα εξαφανισουν τα αυγα του βατράχου και του καβουρα...
Τελος επειδή καθε τοσο καθαριζω την αλγη πο την επιφάνεια της θελω να μου πει καποιος αν γεμισω την λιμνη με νουφαρα, ιακινθο,αζολα θα ελαττώσουν την ανάπτυξη της
Η λιμνη εχει επιφανει 50τ.μ και 50cm βαθος.
Και κατι ακομα γνωριζει καποιος κατι περισσοτερο για την chara ? Κανει καλη οξυγόνωση,?...γιατι εχει μεσα η λιμνη και μαρεσει γιατι μεγαλωνει γρηγορα και την ελεγχω
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01468 seconds with 11 queries