Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #63  
Παλιά 04-02-16, 08:19
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλημέρα Κώστα νομίζω ότι για τις άλγες εαν έχεις sylvania ειναι πολύ πιθανόνο να σου εμφανισθούν . Οι sylvania ειναι στα 8.000 κελβιν , οι eheim στα 6.000 κελβιν , νομίζω παίζουν ρόλο στις άλγες αν και δεν είμαι σιγουρη , όσο πιο πολλά κελβιν τοσο πιο πολλες άλγες . Εγω προσωπικά έχω επιλέξης μια flora - grulux eheim 48 watt ( 3.8k lumen ) , μια λευκη eheim 48ara ( 3.8k lumen) και μία led ψυχρου φωτος 18 watt ( 3.2k lumen ) και έχω και επιλέον εξωτερικου φως θερμο λευκο 50 watt φωτιστικό , που χτυπάει συκγεκριμένο σημειο του ενυδρειου που θέλω και όχι όλο .

Το θέμα επίσης είναι ότι εαν βάλεις μονο grulux δεν θα καλύπτεις όλο το φάσμα του ηλιακού φωτός που είναι απαραίτητο για την υγιή ανάπτυξη των φυτών μας , ιδιαίτερα των πιο απαιτητικών , στο ενυδρειο . Εγω για να είμαι και σίγουρη αφήνω το ενυδρείο μου να το χτυπάει και 1 ώρα ντάλα ο ήλιος την μέρα κατα το απογευματάκι 4-5 . Δεν ξέρω εαν αυτά που σου είπα για τον φωτισμό είναι απόλυτα σωστά απλώς είμαι στο στάδιο που αρχίζω να παρατηρώ κάπιοια πράγματα και εγώ με το φως και πειραματίζομαι . Σίγουρα θα υπάρχουν και πιο έμπειροι να σου πουν για το φως !
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01445 seconds with 11 queries