Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 22-09-11, 21:40
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή υβριδια και εξελιξη των ειδων

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω από που ψώνιζε ο χομπίστας αλλά και εγώ έχω ακριβώς το ίδιο "είδος" και παρά το ψάξιμο που κάνω εδώ και πολύ καιρό δεν μπορώ να καταλήξω.
Με το θηλυκό εντάξει...εκείνο το αρσενικό είναι που μου τα χαλάει.
Δεν θέλω να σε δυσαρεστήσω αλλά πιστευώ ότι είναι ...όπως και τα δικά μου...υβρίδια. Επειδή μου αρέσουν όμως, παρά τα όσα έχουν ειπωθεί εδώ μέσα κατά καιρούς για τα υβρίδια, γι'αυτό και συνεχίζω να τα έχω.
Αν κάποιος πιο έμπειρος έχει κάτι να μας πει καλό θα ήταν να "δώσει" τα φώτα του.

Φιλε Samian, καταρχας για να μην παρεξηγηθω να δηλωσω οτι η εννοια υβριδιο για μενα δεν υπαρχει ... απλα διοτι στη φυση τα ψαρια αναπαραγωνται οπως και τα σκυλια και οι γατες και ολα τα υπολοιπα ζωντανα... δλδ οτι λαχει.. αυτα ειναι ανθρωπινα κομπλεξ και για μενα προσωπικα ΜΗ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.

Εχοντας πει αυτο ευλογα καποιος θα ρωτησει "εε τοτε ρε φιλε τι σε ενδιαφερει τι ειδος ειναι ?" και η απαντηση ειναι απλη .... απλα διοτι πιστευω οτι το βελτιστο σε ενα μη φυσιολογικο περιβαλλον (ενυδρειο) ειναι να δημιουργεις χαρεμια ωστε να απαφευγεις διαφορα πρακτικα προβληματα...


Τωρα δεν ξερω αν το παιδι που μου τα εδωσε θυμοταν σωστα ή αν το καταστημα που τα αγορασε ελεγε αληθεια ή ακομα και ο breeder του εξωτερικου που τα πουλησε στο καταστημα ηξερε τι εδωσε ή παλι ελεγε την αληθεια...

Το ψαρι ειναι σε τελικο μεγεθος και 1)τα χρωματα του 2)η μορφολογια του κεφαλιου οσο 3)και τα δοντια του / στομα του (να θυμησω εδω οτι το cynotilapia προερχεται απο την ελληνικη λεξη κυνο = σκυλι λογο του σκυλισιας ομοιοτητας του στοματος) μου δειχνουν οτι ειναι το συγκεκριμενο ειδος. Τωρα δεν ειμαι και ο Κονιγκς γι αυτο και αναζητω αλλες γνωμες ...

Ευχαριστω για την απαντηση αλλα το "δεν μου κανει για τιποτα" χωρις κανενα λογο δεν ειναι για μενα απαντηση... αν καποιος εχει μια γνωμη νομιζω οτι οφειλει να την λεει ολοκληρωμενη δλδ πχ δεν ειναι λαμπιντο διοτι δεν εχει μεγαλο στομα με δοντια προς τα εξω και δεν ειναι cynotilapia διοτι δεν ξερω τι...

Αν υπαρχει καποιος με την εμπειρια και την γνωση θα παρακαλουσε θερμα να μας διαφωτησει... ευχαριστω και παλι....

Υ.Σ Επειδη ειπες οτι εχεις και συ ενα παρομιο ψαρι που δεν ξερεις τι ειδος ειναι αν θες ανεβασε το να δουμε ομοιοτητες και διαφορες μπας και καταληξουμε σε καποιο συμπερασμα...

Υ.Σ 2 Τελος για μενα το ψαρι ειναι εξαιρετικο οποτε και το ποιο ξεσχισμενο υβριδιο να ειναι δεν το αποχωριζομαι το εχω ηδη αγαπησει ....



Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01648 seconds with 11 queries