Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #82  
Παλιά 01-06-12, 22:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Δηλαδη θα βαλουμε εστω και μισο ppm αμμωνια και την επομενη θα υπαρχουν no3? (δε λεω με τις οδηγιες που δινουν, ριξε και ενα κιλο ...οσο θες τεσπα, κι εγω 3 μπουκαλια αδιασα οταν εκανα το πειραμα, αλλα απλα δε λειτουργησαν, και οχι ο νονος μου δε λεγεται Μητσοτακης )
2. εχμμμ.... στο καθαρο νερο της αλλαγης ποιος θα μετρουσε για αμμωνια?
Για ph kh gh το καταλαβαινω, αντε αραια και που για κανα φωσφορικο, χαλκο, σιδηρο και τετοια για να δουμε την ποιοτητα του, αλλα αμμωνια για ποιο λογο?
3. καλο θα ηταν να μαθουμε ποιο ηταν αυτο το μαγαζι...
Εχω βεβαια ανθρωπο που τον εμπιστευομαι (δεν αποκλειεται να ειναι ο ιδιος)
αλλα αυτα καλο ειναι να τα μαθαινουμε. Δεν ειναι διαφημηση σε καμια περιπτωση να πεις ποιος ειναι αυτος που πεταει το εμπορευμα του επειδη το θεωρει ΙΣΩΣ αλλοιωμενο.
4. δεν εχει ποικηλια ομως... (ψηνομαι ομως να παρω τιποτα δεκαλιτρα να καλλιεργω αρτεμιες, δαφνιες, κοπιποδα κτλ)
1. Το ζητουμενο δεν ειναι να δουμε αμμωνιες νιτρικα κλπ στα υψη αλλα να μη ψοφησουν τα ψαρια, αν κανουμε το λαθος, ως συνηθως οι αρχαριοι, και βαλουμε ψαρια σε αστρωτο ενυδρειο. Αν δεν υπαρχει μπολι τι κανουμε?
Αλλαγες, βακτηριακια, ελαχιστο ταισμα, ελεγχος με μετρησεις και τα σωνουμε,
Εγω ετσι τα εσωσα παντως, και οχι επιβιωση προσωρινα, τα κρατησα για χρονια τα πρωτα μου ψαρια, πολλα ακομα ζουν.
Και υπαρχουν και τιμες που δεν ειναι τοξικες, ουτε καν ημιτοξικες, μεχρι να ωριμασει ενα φιλτρο και να εινα πραγματικα μηδεν.
(επ'ευκαιριας, τα νιτρωδη ειναι υπουλα πιο πολυ απο την ολικη αμμωνια).
Και μετα υπαρχει και το στρωσιμο με βακτηρια και χωρις ψαρια.
Μια χαρα τα πηγε εδω ο
2. Κλασσικο λαθος. Ενα "νεο" νερο το ελεγχουμε.
Υπαρχουν και μερη που στη βρυση μετρανε αμμωνια ή νιτρικα και χωρις τυρφη.
3, εδω μου βαζεις δυσκολα.
Αν πω ποιο καταστημα ειναι, δεν σημαινει οτι δεν μπορει να αλλαξει μυαλα στην πορεια, και να το εχω το κριμα στο λαιμο μου αν ψοφησουν τα ψαρια οσων τον εμπιστευθουν απο τα δικα μου καλα λογια.
Απο την αλλη δεν πρεπει να ειναι ο ιδιος με τον δικο σου, που δεν αποκλειεται να εμπιπτει και στην περιπτωση που ανεφερα, του εμπιστου, που μπορει να σε προδωσει οταν μπαινει στη μεση το χρημα και η μεγαλη χασουρα απο πεταμα κατεψυγμενων που ξεπαγωσαν απο λαθος ή ακομα πιο ευκολα, ξηρων τροφων που εληξαν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
 
Page generated in 0,01697 seconds with 11 queries