Θέμα: Αρχάριος
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #48  
Παλιά 24-10-14, 09:00
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Όσον αφορά το θέμα φίλτρανση έχω κάνει τα εξής. Έχω ένα eheim classic 2215 και στην πορεία των 4 μηνών που τρέχει, έχω παρατηρήσει τα εξής. Είναι πολύ αθόρυβο. Επειδή έχω διαβάσει πολλά θέματα για τον αέρα και τον θόρυβο από εμπειρία διαπίστωσα ότι το "μυστικό" είναι οι σωλήνες να είναι όσο το δυνατό πιο κοντές - σύντομες από και προς το ενυδρείο, χωρίς την παραμικρή κοιλιά, δηλαδή να είναι τεντωμένες. Όταν το θέτω εκτός λειτουργίας για καθαρισμό, κατά την επανασύνδεση του (επαναλειτουργία) αφήνω ανοιχτά τα βανάκια του για περίπου ένα λεπτό χωρίς να το βάλω στο ρεύμα. Μετά το συνδέω στην πρίζα και το κουνάω 3-4 φορές πέρα-δώθε και το κάνω αυτό για ένα διάστημα 5 λεπτών, ανα διαστήματα. Τέλος, το βγάζω από την πρίζα και το ξαναβάζω 3-4 φορές και είναι έτοιμο. Ακούγεται φασαριόζικο και ταλαιπώρια, αλλά πιστέψτε με είναι θέμα συνήθειας. Έχει καταντήσει να μου φαίνεται απλό και είμαι ευχαριστημένος.
Τέλος να αναφέρω ότι μετά από πολλούς συνδυασμούς υλικών και διατάξεων αυτών, κατέληξα στην παρακάτω τοποθέτηση υλικών, ελαφρώς τροποποιημένη από αυτήν που προτείνει η εταιρεία.
Θυμίζω το φίλτρο παίρνει νερό από κάτω (1) και το βγάζει από πάνω (4). Κάτω-κάτω έχω βάλει Sera Siporax και το ρόλο του μηχανικού καθαρισμού (μακαρόνι) το κάνει ένα βιολογικό υλικό, άρα έχω διπλά οφέλη. Ακολουθεί πιο πάνω το μπλε σφουγγάρι κι αυτό με ρόλο μηχανικό-βιολογικό. Μετά έχω τοποθετήσει το ενυδρειακό συνθετικό μαλλί, μια λεπτή στρώση. Το προτίμησα από το να μπει τέρμα επάνω, διότι είχα παρατηρήσει ότι είχε συμβεί 1-2 φορές, όταν το είχα τοποθετημένο ψηλά, να αποκολληθεί ίνα από το μαλλί και να εισέλθει στο ενυδρείο και αυτό θα μπορούσε να είναι επικίνδυνο για τα ψάρια μου. Έτσι βάζοντάς το κάτω και από πάνω του, περί τα 2 λίτρα ελαφρόπετρα, συγκρατώ οποιαδήποτε ίνα. Εννοείτε ότι η ελαφρόπετρα είναι σε τούλι για να προφυλάσσω την κεφαλή του φίλτρου. Για να μην σας κουράσω είχα μπερδέψει και πειραματιστεί πολλάκις με διάφορα, αλλά αυτή η μέθοδος εκ του αποτελέσματος, παρατήρησα ότι είναι η πιο αποδοτική και για την κυκλοφορία του νερού μέσα στο ενυδρείο μου. Οποιδήποτε σχόλιο επιθυμητό.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  000.png
Εμφανίσεις:  209
Μέγεθος:  40,7 KB  
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01888 seconds with 12 queries