Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #31  
Παλιά 28-02-14, 08:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα νιτρικα ποσα ηταν συνηθως πριν την αλλαγη?
Να μετρησεις και με αλλο τεστ γιατι καποια δειχνουν οτι ναναι (ιδιως αν κρυσταλωσει ενα συστατικο που εχουν)
Συνήθως ήταν 20 πριν τις εβδομαδιαίες αλλαγές. Ανοιξα και τα καινούρια τεστ και έκανα μέτρηση και έδειχναν το ίδιο γιατί φοβήθηκα μήπως δεν έδειχναν σωστά τα προηγούμενα γιατί ήταν στο τέλος (και μόλις τελείωσαν)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρόβλημμα του Τάκη έτσι όπως μας τα έγραψε νομίζω πως είναι συνδιασμός καταστάσων. Υπερβολικό τάισμα, μικρό ενυδρείο, πολλά ζωντανά, αλλαγή ρυθμού οξυγόνοσης, θερμοκρασία νερού ανεβασμένη. Αυτός ο συνδιασμός για κάποια στιγμή προκάλεσε μπαμ στις συνθήκες του ενυδρείο και κάποιες από τις πολλές γαρίδες δεν αντέξανε.

Για όλους μας το τάισμα είναι αυτό που πρέπει να προσέχουμε. Με πιο πολλή φαί θα τις κάνουμε κακό... με πιο λίγο θα αντέξουν
Κάτι τέτοιο σκέφτομαι και εγώ (εκτός από τη θερμοκρασία που είναι 24,5 - 25,5 ). Είναι αλήθεια πως τις ταΐζω πολύ και μη τη διακοπή της αεραντλίας άρχισε να γκρεμίζεται η ευαίσθητη ισορροπία του ενυδρείου λόγω υπερπληθυσμού και μικρού όγκου νερού. Ηδη άρχισε η μείωση του ταίσματος
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 28-02-14 στις 08:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01483 seconds with 11 queries