Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 30-04-12, 21:12
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
ξαναξεθαβω το θεμα γιατι ειναι κατι το οποιο δεν μου κολαει... ο προβληματισμος μου ειναι το μηχανικο καθαρισμα... πως γινεται? απλα με σφουγγαρια? στο συγκεκριμενο σχεδιο μεσα στα βαρελια λογικα εχει κ1 βιολογικο υλικο ναι? στην λιμνη μου που εχει μεσα τρομερη αλγη - πρασινιλα το μποτομ ντρειν την ρουφαει ομορφα και την βγαζει στο 1 σταδιο του φιλτρου μου οπου εκει την μαζευω ανα διαστηματα,,,, στην περιπτωση αυτην του αρχικου σχεδιου πως γινεται το μηχανικο σιλτραρισμα? και ποιος ο τροπος καθαρισμου της?
Σάκη, είναι καλύτερα στο πρώτο μέρος του μηχανικού φιλτραρίσματος να μην υπάρχει καθόλου σφουγγάρι, αλλά ή βιομπάλες ή άλλα μεγάλα υλικά που να μπορούν να μπλοκάρουν την τριχοειδή εκεί, χωρίς να υπάρχει το ενδεχόμενο να φράξει τα πάντα, δυσκολεύοντας γενικότερα την φίλτρανση και την κυκλοφορία του νερού. Χοντρό/αδρό υλικό (όπως βιομπάλες) στο πρώτο σημείο λοιπόν, κ1 στο δεύτερο και ακολούθως ότι υλικό αγαπάς. Προσωπικά τα σφουγγάρια δεν τα πολυσυμπαθώ, αλλά υπάρχουν δεκάδες λιμνόφιλοι οι οποίοι συνεχίζουν να τα διατηρούν στα τελευταία στάδια της φίλτρανσης. Εκεί βέβαια που εξυπηρετούν περισσότερο τη βιολογία, παρά το μηχανικό φιλτράρισμα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01447 seconds with 11 queries