Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 29-08-10, 21:01
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Γιάννο, όσον αφορά την διατήρηση φυτών στην κυρίως λίμνη με τα κοι και έχοντας ένα μεγάλο κοι >40 εκατοστών. Είμαι σε θέση να πω ότι κανένα φυτό δεν επιβιώνει, γιατί πολύ απλά δεν τα τσιμπάνε μόνο, αλλά τα ξεριζώνουν. Ένας δεύτερος λόγος είνια ότι τα περισσότερα φυτά που έχουμε στα συστήματα μας δεν έχουν καλή γεύση, οπότε τα δαγκώνουν, δεν τα τρώνε και γεμίζουν τη λίμνη με απομεινάρια. Ρώτησε τον Άντρο που ήρθε σπίτι μου αν θες που είδε την κατάσταση, ιδιαίτερα με τις νυμφαίες. Για σκεφτείτε λοιπόν ψάρια μεγαλύτερου μεγέθους και βάρους να τσιμπολιγάνε οποιονδήποτε φυτό με τόση δύναμη.

Άλλωστε,οι ξένοι όταν μιλάνε και λένε όχι φυτά σε μικρά συστήματα με nishikigoi κάτι γνωρίζουν παραπάνω.

Αρχικά, μέχρι και τον περασμένο χρόνο, είχα ακριβώς την ίδια φιλοσοφία με εσένα. Εφέτος όμως όλα άλλαξαν γιατί βλέπω με τα μάτια μου την καταστροφή.

Υπόψην, έχω μόλις ένα μεγάλο κοι. Γιά σκεφτείτε 8 και 10 μεγαλύτερα ψάρια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν πρόσεξες είπα πολύ λίγα και για να γίνω ποιο σοφής αυτά ήταν 4. Ο χώρος που μπόρεσαν να γλυτώσουν ήταν τα φυτά.
Γιάννο, δεν λέω πως κάνεις λάθος. Προσωπικά όμως βλέπω κάπως αλλιώτικα την όλη αναπαραγωγή των nishikigoi. 'Εχω και μάλλον θα παραμείνω με μια δεξαμένη κάπου στα 13,000 λίτρα, άρα και το μάξιμουμ που θα φιλοξενήσω θα είναι 13 ψάρια. Για κανέναν λόγο δεν πρόκειται να ξεφύγω από αυτό τον αριθμό και για να είμαι ειλικρηνής θα κάνω μεγάλη προσπάθεια να μείνω σε μικρότερο αριθμό. Έτσι, προς τί να κάνω αναπαραγωγή και να μην πάρω την ευκαιρία να επιλέξω από ελεγχόμενες αναπαραγωγές?

Προσωπικά η συνείδηση μου δεν με αφήνει να ρίξω μικρά κόι σε φράκτες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δικιά μου εντύπωση και πιστεύω και αρκετόν άλλον είναι ότι εσύ είσαι αυτός που δίνεις λανθασμένες πληροφορίες στους αρχάριους. Μην νοιάζεσαι για τους ποιο εμπείρους γιατί απλά δεν μπορείς να τους ξεγελάσεις. Το ότι το φόρουμ σου έδωσε αυτό το δικαίωμα προτιμώ να το αφήσω ασχολίαστο.
Μακάρι να είσαι καλά Γιάννο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 29-08-10 στις 21:23
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01628 seconds with 11 queries