Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #42  
Παλιά 06-06-17, 20:50
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις υποστρωμα καλο,εχεις co2,εχεις καλο φωτισμο παραξενο οντως..Μπορει ομως να ειναι κι αυτο που λεει ο Τακης περι προσαρμογης φυτων..
Απο σκληροτητες πως πας;Για δωσε τιμες kh-gh
Aπ οτι βλεπω στην παρουσιαση,αρχισες τα λιπασματα εξ αρχης;συνηθως δεν ριχνουμε λιπασματα τον πρωτο μηνα,ειδικα αν εχουμε ενεργο υποστρωμα..

Για το monte carlo που λες,ειναι πολυ ιδιοτροπο γρασιδι,κι εμενα με παιδεψε,αλλα να χαλανε ολα τα φυτα δεν εξηγειται..
κατι αλλο..αλγες εχεις καθολου;
Γενικά έχω αρκετά σκληρό νερό, μετρήσεις αύριο όμως. Από άλγες δεν έχω απολύτως τίποτα, όλα πεντακάθαρα μάλλον λόγω των ramshorn. Την μόντε κάρλο παίζει να μου την ξεθάβουν τα σαλιγκάρια που πηγαίνουν πάνω της;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαλε μια φωτογραφια να δουμε τι συμβαινει.
Ph,Kh τιμες και ποσα ππμ διοξειδιου καθως και ρουτινες(αλλαγες,λιπανση,φωτισμος).
Τιμές όπως είπα και πριν, θα έχουμε αύριο. Φωτογραφίες δε λέει να στειλω γιατί πάνω στα νεύρα μου άρπαξε το ψαλίδι και τα έκανα μαντάρα μέσα. Ξεριζωσα και πέταξα αρκετά φυτά και κλαδεμα τα υπόλοιπα αρκετά, τα τσακισα. Από ρουτίνες κτλ. Μέρα παρα μέρα εναλλάξ λιπάσματα micro και macro εκτός Κυριακής που κάνω αλλαγή νερού 40 λίτρα από τα 70 καθαρά του ενυδρείου με νερό ίδιας θερμοκρασίας σε βαρέλι. Θερμοκρασία 25 βαθμούς, από σήμερα ξεκίνησα την πρώση της μέχρι να φτάσει 23. Διοξειδιο 2,5 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο περίπου. Ο drop checker ωστόσο είναι τιρκουαζ (μπλεδιζει) άνω παλιότερα ήταν λαχανί το χρώμα του υγρού. Δε ξέρω τι γίνεται και γιατί συνέβη αυτό. Φωτισμός 14 πλακετες των 28 ψυχρων λευκών λεντ, 3 κόκκινες και 3 μπλε για 8 ώρες. Διοξειδιο μαζί με φώτα μόνο.
-------------------------
Ρε παιδιά. Για βοηθειστε λίγο να κάνω κάτι με τον φωτισμό. Έχω πλακετες λεντ (14 πλακετες των 24 λευκων λεντ, 3 των 18 μπλε και 3 πλακετες των 24 κόκκινων) πολύ πιθανό ο φωτισμός να μην είναι ικανός να κάνει σωστά τη δουλειά του με τα φυτά. Έχω ακόμα καβαντζα άλλες 6 λευκές πλακετες αχρησιμοποιητες. Σκέφτηκα να βαλω Τ5 αλλά το καπάκι είναι μικρό και παίρνει μόνο λάμπες 8W. Δεν αξίζει ούτε για πλάκα. Είμαι διατεθημενος να προσπαθήσω τουλάχιστον να φτιάξω ένα φωτιστικό. Τι να βαλω όμως από φωτισμό που το ενυδρείο εχει επιφάνεια 43χ43 εκατοστά περίπου; Τ5 αν θα μπουν θα είναι λίγα βατ. Λεντ; Τι λεντ; Θέλω να πετύχω ένα σχετικά δυνατό φωτισμό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Undertaker : 06-06-17 στις 20:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01614 seconds with 11 queries