Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 05-01-17, 17:49
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες φίλε μου και από εμένα.
Θα συμφωνήσω με τα παιδιά πριν,
και με αυτό που θα σου πω ίσως φανώ πιο απόλυτος.
Προσωπικά πιστεύω πως δεν έχεις άλλη επιλογή από το να πας τα ψάρια πίσω,
και οι λόγοι είναι οι εξής,
σε τόσο μικρό φίλτρο δεν μπορείς να βάλεις μπόλι δυστυχώς, επειδή αυτό το φιλτράκι είναι ένα σφουγγάρι μόνο , δεν υπάρχει χώρος να μπει και κάτι άλλο,
ακόμα και άλλος συνχομπίστας σου δώσει κομμάτι από το δικό του σφουγγάρι,
επειδή θα έχει μεγάλο φίλτρο θα υπάρχει αναλογικά πολύ λίγη βιολογία και δεν θα ανταπεξέλθει σε τόσο μεγάλη ιχθυοφόρτιση που έχεις εσύ,
και επίσης για τα ψάρια που έχεις , το ενυδρείο αυτό είναι υπερβολικά μικρό,
σε τόσο μικρό ενυδρείο μόνο ένας μονομάχος μπορεί να μπει, και αφού στρωθεί πρώτα το φίλτρο.
Αλλιώς, για να μπορέσεις να σώσεις τα ψάρια θα πρέπει να κάνεις καθημερινές αλλαγές , να κάνεις καθημερινά μετρήσεις, και όλα αυτά για να μεταφερθούν αυτά τα ψάρια σε μεγαλύτερο ενυδρείο.
Ξέρω πως σε απογοητεύουμε με αυτά που σου λέμε , αλλά είναι αλήθεια,
έπεσες και εσύ θύμα, όπως έχουμε πέσει οι περισσότεροι στην αρχή, από κάποιον επαγγελματία που ο σκοπός του είναι μόνο να πουλήσει.
Αλλη μία συμβουλή, ποτέ μα ποτέ , μη ρίχνεις στο ενυδρείο σου νερό από ενυδρείο από πετ-σοπ ή από ενυδρείο που δεν ξέρεις σε τι κατάσταση είναι, ειδικά τα περισσότερα ενυδρεία από πετ-σοπ κουβαλάνε πολλές αρρώστιες , και το πιθανότερο είναι να μεταφερθεί κάποια αρρώστια.
Επίσης με νερό από άλλο ενυδρείο μη περιμένεις να μεταφέρεις μπόλι, υπάρχει απειροελάχιστη βιολογία στο νερό, δεν αξίζει το ρίσκο.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01601 seconds with 11 queries