Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 02-10-06, 10:06
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Διαβάζοντας τα παραπάνω αρχίζω να προβληματίζομαι για το αν πρέπει να μιλήσω και εγώ - νεότατο μέλος βλέπετε - αλλά δεν κρατήθηκα γιατί σε όλα αυτά υπάρχει και η άλλη πλευρά στην οποία δεν είδα κάποιον να εστιάζει.

Επιπλέον σαν παλιό μέλος σε άλλα forum (όπου έχω υπάρξει και moderator) είναι αυτό που λένε "το έχω κάνει" οπότε μπόρώ να έχω μία δική μου άποψη.

Διαφωνώ λοιπόν με την όλη προσέγγιση στο θέμα και θα εξηγήσω το γιατί.

1ον) Σαν αρχάριος λοιπον έκανα και εγω κάποιες ερωτήσεις στο φόρουμ και κάποιοι άνθρωποι βγήκαν και μου απάντησαν. Τους ευχαριστώ λοιπόν και τους είμαι ευγνώμων που έκατσαν και διάβασαν όσα έγραψα, και πολύ περισσότερο που αφιέρωσαν λίγο από τον χρόνο τους για να απαντήσουν έστω και μονολεκτικά. Δεν έκατσα να κοιτάζω την ημερομηνία εγγραφής αυτού που μου απάντησε, η οποία επιπλέον δεν αποτελεί απόδειξη της εμπειρίας του. Θα μπορούσε δηλαδή να ασχολείτε χρόνια με ενυδρεία αλλα μόλις πρόσφατα να άρχισε να γράφει εδώ μέσα...

2ον) Το να βγαίνουν νεότεροι - χωρίς μεγάλη εμπειρία - να απαντούν σε απορίες για μένα είναι πολύ σημαντικό. Καταρχήν απαλλάσουν τους πιο έμπειρους από το να απαντούν σε τετριμένες ερωτήσεις, επιτρέποντας τους να αναλώνουν το χρόνο τους για απαντήσεις σε πιο εξεζητημένα θέματα που απαιτούν εμπειρία.

3ον) Ακόμα το να απαντήσει ένας "νέος" σημαίνει ότι είδε την ερώτηση νωρίτερα από κάποιον "παλιό" , δίνοντας έτσι το πολύ σημαντικό χαρακτηριστικό της "γρήγορης απάντησης" και της ζωντάνιας στο φόρουμ.

4ον) Οι απαντήσεις που δίνει ο οποιοσδήποτε εδω πέρα - και γενικά ότι λέει - είναι εκτεθειμένα στην κριτική των υπολοίπων. Αν λοιπόν λέει "αρλούμπες" λόγω άγνοιας και απειρίας τότε η επέμβαση των εμπειρότερων θα βοηθησει και αυτόν! Εξάλλου είναι αποδεδειγμένο ότι ο καλύτερος τρόπος για να εμβθύνεις στην γνώση, εείναι να προσπαθήσεις να την μεταφέρεις σε άλλους!

5ον) Άλλο πράγμα είναι να βγει κάποιος και να ποστάρει κάτι το οποίο μπορεί να είναι λανθασμένο και άλλο να ποστάρει απλώς για να αποκτήσει μεγαλύτερο αριθμό δημοσιεύσεων. Ο πρώτος είναι απλώς άπειρος, ενώ ο δεύτερος έχει πρόβλημα προσωπικότητας... Φαντάζομαι ότι σε αυτούς εστιάζεται η όλη συζήτηση ας γίνει όμως ξεκάθαρα ένας διαχωρισμός αυτής της κατηγορίας ατόμων. Το φόρουμ είναι μια ανοιχτή κοινωνική ομάδα όπου φυσιολογικά περιέχει ανθρώπους διαφορετικού χαρακτήρα και στυλ. Όπως κάθε κοινωνική ομάδα.... Και σιγά το τι είναι ο καθένας το γνωρίζουν και οι υπόλοιποι και ο καθένας αποκτά την φήμη του και το ειδικό βάρος του...

Για μένα είναι δείγμα "υγείας" το να απαντούν νεότεροι και πιο άπειροι, αρκεί σε αυτά που λένε να υπάρχει υπευθυνότητα. Το λάθος συγχωρείτε η ανευθυνότητα όχι. Ακόμα για πείτε μου πως χαρακτηρίζεται κάποιος έμπειρος και κάποιος άπειρος? Από το χρόνο που ασχολείται με ενυδρεία? Από το πόσα ενυδρεία έχει στην κατοχή του? Από το πόσα ενυδρεία έχει στήσει? Από το πόσο "δύσκολα" ψάρια έχει στο ενυδρείο του? ΄
Σίγουρα πάντως όχι από τον αριθμό posts. Ο αριθμός τους δεν έχει καμμία σημασία. Θα μπορούσε να εκφράζει posts στις ενότητες γενικού ενδιαφέροντος που υπάρχουν στο φόρουμ αυτό.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01776 seconds with 11 queries