Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 11-09-13, 23:42
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

@dimis1978

Αυτο που λες για τις αναπαραγωγες καπου το διαβασα και εγω τωρα που ψαχνω για αυτα τα ψαρια και ισχυει. Δηλαδη χωρις φυτα δεν τους βγαινει τοσο το ενστιτκο (αν μπορουμε να το πουμε ετσι) της αναπαραγωγης.

Οποτε δεν υπαρχει προβλημα να μην δωσουμε σε αυτα τα ψαρια ενα φυτεμενο ενυδρειο, σε περιπτωση που δεν μας ενδιαφερει η αναπαραγωγη τους ή δεν θελουμε να μπλεξουμε με φυτα αλλα θελουμε να φιλοξενησουμε αυτο το ομορφο ψαρι σε σωστο περιβαλλον. Ετσι?

Προσωπικα το ενυδρειο που παρεθεσα μου αρεσει παρα πολυ οπτικα και θα ειναι αρκετα πιο ευκολο στη συντηριση απο ενα φυτεμενο.

Διαβαζοντας αυτο το θεμα και συγκεκριμμενα το ποστ #10, ειδα οτι λεει ο ανθρωπος πως το ενυδρειο (αυτο που παρεθεσα πιο πανω που λεω με τις πετρες και αμμο μονο) ειναι του George Farmer και οτι ισως να μην ειναι 100% σωστο το στησιμο για τα ψαρια αυτα, μιας και ο Heiko Bleher προτινει φυτεμενο.

Στη συνεχεια βλεπουμε πως και το στησιμο που κανει εκεινος που ανοιξε το θεμα ειναι ενα στησιμο παλι χωρις φυτα περαν απο φακη που βλεπω να εχει στην επιφανεια (ποστ #19).

@dimis and platy

Σωστο και αυτο που λετε περι αλγης και φυτων.

@platy

Ναι, απο μια μονο φωτογραφια ενος σημειου του βιοτοπου (οπως εβαλα παραπανω) δεν αναπαριστα ολο το συνολο του βιοτοπου αλλα λεω μηπως γενικα εχει βλαστιση αρκετη γυρω απο τον ποταμο κλπ, αλλα μεσα στο νερο να μην συνεχιζεται.

Φυσικα και ειναι γουστο του καθενος το πως θα στησει το ενυδρειο του, αλλα το λεω επειδη πρεπει να εχει και μια βαση και να ειναι σωστο για τα ψαρια. Και εμενα μπορει να μαρεσε να τα εχω αυτα σε black water πχ (που σαι kgf12345) αλλα το θεμα ειναι κατα ποσον θα ηταν σωστο.

@all

Αρα θα μπορουσαμε γενικα να προτινουμε αυτο το ψαρι και σε καποιον που θελει μονο 1-2 ή και κανενα φυτο στο ενυδρειο του?

Edit: Και το βιντεο του ενυδρειου μιας και υπαρχει στο youtube.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01764 seconds with 11 queries