Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 25-02-17, 19:43
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΤΑΥΡΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Περιμένοντας να βρω άκρια με το pacu (ελπίζω σύντομα) και επειδή μου αρέσει να προγραμματίζω τις κινήσεις μου, θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας.
Αυτό που σκέφτομαι για το ενυδρείο 80*30*40υψος με νερό στα 30 εκ ύψος,
χειροποίητο, είναι να βάλω πολλά μικρά χρωματιστά ψαράκια πχ tetra ή κάτι αντίστοιχο. γτ στα 30 εκ υψος το νερο?
1) θεωροντας σχεδόν δεδομένο ότι τα έξοδα πρέπει να περιοριστούν στα απολύτως απαραίτητα και σε βάθος χρόνου να βελτιώνεται ο εξοπλισμός.
2) αναφέροντας σας ότι μέσα στα προβλεπόμενα έξοδα είναι και η αντικατάσταση του καπακιού και του φωτισμού κοντρα πλακε,λεντ ταινιες η λεντ προβολακια και ξεμπερδεψες
3) ότι δεν με ενδιαφέρει η άμεση τοποθέτηση πραγματικών φυτών αλλά είναι κάτι το οποίο πιθανότατα θα τοποθετήσω στο μακρινό μέλλον. αν πας για μικρα ψαρακια δεν τα γλυτωνεις,η μαλλον καλυτερα βαλε πρωτα τα φυτα(ευκολα φυτα και επειτα τα ψαρια...) δεν χρειαζεται στρωμμενο ενυδρειο για να βαλεις φυτα...βαζεις φυτα και στρωνεις παραλληλα...
4) ότι διαθέτω : θερμοστάτη, οξυγονοποιητη (mouse m-102), εσωτερικό φίλτρο sera ful 120, χαλίκι, ένα κομμάτι διακοσμητικό ξύλο αγορασμενο από petshop, ένα ψεύτικο πιθάρι από petshop σαν κρυψονα, 2 πέτρες επίσης από petshop και 2 ψεύτικα φυτά τα οποία όμως δε με καίει και να μη τα χρησιμοποιησω. ποσα Watt θερμαντηρα?ο οξυγονοποιητης η αλλιως αεραντλια δεν τον χρειαζεσαι παρα μονο οταν θα κανεις αλλαγες νερου...οπου την τοποθετεις στο βαρελι/δοχειο με το νερο αλλαγης την προηγουμενη μερα απο την αλλαγη του νερου σου στο ενυδρειο και αυτο αποχλωριονεται αν οχι σε 6-8 ωρες σιγουρα σε 24 ωρες δλδ την επομενη και αποκτα και μια θερμοκρασια περιβαλλοντος το νερο...
5) ότι με ενδιαφέρειη πιθανότητα κατασκευής εργαλείων από εμένα που θα μειωσουν τα έξοδα μου πχ ο Τάκης πρότεινε σε κάποιο ποστ του την κατασκευή σκούπας με λάστιχο και μπουκάλι αναψυκτικού και δεν θα ειναι και το μονο που θα κλεψεις σαν ιδεα απο τον κ.τακη χααχαχαχαχαχαχαχα

Θα ήθελα να με βοηθήσετε προτείνοντας μου τι επιπλέον χρειάζομαι άμεσα και τι από αυτά που έχω δει μου κανει
-------------------------
Ουπς, τώρα διαπιστώσα ότι άλλου ήθελα να ανοίξω το θέμα κι αλλού το άνοιξα. Παρακαλώ τους διαχειριστές να το μεταφέρουν και ζητάω συγνώμη για την ταλαιπωρία
τα παραπανω φιλε μου
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01948 seconds with 11 queries