Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 05-01-17, 16:14
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lefteris Novas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχην καλησπερα σας ειμαι νεος στοφορουμ και ετσι δεν ξερω που ακριβως να δημοσιευσω το θεμα μου(ζητω συγνωμη).Προχθες αγορασα ενα ενυδρειο Boyu 27 λιτρα με φωτισμο χαλικι ανοιχτοχρομο ζωντανα φυτα και δυνατο εσωτερικο φιλτρο.Ο πετ σοπας μου εστησε το ενυδρειο και εγω μπλις εφτασα σπιτι απλα εβαλα τα καλοδια.Μετα αφου ειχα ανοιξει θερμοστατη στους 27 ριχνω το βελτιωτικο νερου aquatan της sera και μετα απο μια ωρα το bacterlife waterlife και εβαλα τα ψαρια μετα απο 1 ωρα ακομα.Την αλλη μερα το ενυδρειονηταν λιγακι θολο και τα ψαρια λιγοτερο δραστηρια εχω ενα γλουραμι μια κιχλιδα μικρη ηρεμη..το θεμα ειναι πως δεν κολυμπουν αρκετα και η κιχλιδα καθεται συνεχως στο πατο ενω το γκουραμι ακινητο στην μεση και πανω..να σημειωθει το εχω εδω και 3 μερες το ενυδρειο και δυστυχως εκανα στρωσιμο με τα ψαρια μαζι χωρις να ξερω..ειναι τοσο επιβλαβες για τα ψαρια? Μετικες φορες ειναι πολυ δραστηρια και αλλες οχι τοδο..μπορει καποιος να με βοηθησει? Θα το εκτιμουσα πολυ..σας ευχαριστω..
Καταρχήν καλωσόρισες Λευτέρη.

Τώρα κανονικά θα έπρεπε να σου πω να πάρεις το ενυδρείο, τα ψάρια, το βυθό και όλα τα ματζούνια και να πας να τα σκάσεις στο κεφάλι του πετσοπα....αλλά τέλος πάντων.

Πάμε λοιπόν..

1ον Σαφώς και το ενυδρείο σου δεν κάνει για "ψάρια". Είναι πολύ μικρό. Ίσως θα μπορούσες να έχεις ένα ευχαριστημένο μονομάχο.

2ον. Ειναι προφανές ότι το ενυδρείο είναι άστρωτο. Δεν στρώνει κανένα ενυδρείο με "μαγικό" ζουμί σε 1 ώρα. Η θολούρα πρέπει να είναι bacterial bloom.

3ον. αυτό που μπορείς να κάνεις είναι είτε να πας τα ψάρια πίσω και να του τα χώσεις κανονικότατα είτε να ψάξεις να βρεις μπόλι από κάποιο παιδί κοντά σου, για να μπορέσεις να στρώσεις κάπως το φίλτρο σου.

4ον. μέχρι τότε δεν ταίζεις σε καμία περίπτωση και προσπαθείς να αλλάζεις το νερό (σχεδόν 60%) καθημερινά με νερό ίδιας θερμοκρασίας με αυτό που έχεις στο ενυδρείο σου και να ρίχνεις έως και 5 πλή ποσότητα αντιχλώριο Prime προκειμένου να εξουδετερώνεις σε κάποιο βαθμό την αμμωνία.

5ον. για μετρήσεις νερού φαντάζομαι να μην ρωτήσω έτσι ???

Ξεκίνα με αυτά όσο μπορείς πιο σύντομα.... και εννοείτε ότι θα χρειαστείς ένα τρόπο να μετράς το νερό του ενυδρείου σου.
Απέφυγε τα "στικς" και πάρε υγρά τεστ για Νιτρικά, Νιτρώδη και Αμμωνία.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01615 seconds with 11 queries