Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #50  
Παλιά 19-11-11, 21:29
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οταν εστηνα πριν καμια τριετια το 450αρι μου....σκεφτομουν πολυυυυυυυυυυ το υφαλμυρο. ηθελα κυριως μονοδακτυλους sebae!! (οχι τους argenteus). υπεροχα ψαρια!! μου εχουν μεινει απωθημενο...
οπως τα υπολογιζα...ξερεις που κολλησα?? στο κοστος του αλατιου. μη το λαβεις σαν αμελητεο. θα ειναι πιστευω το μεγαλυτερο σου εξοδο οσον αφορα το ενυδρειο.

δεν ειναι θαλασσινο να εχεις σκιμερ και μακροαλγες και να αλλαζεις 10% μια φορα το μηνα...παμε σε αλλαγες 30% εβδομαδιαια (λιγοτερο απιθανο μιας και τα ψαρια γινονται θηρια και τρωνε πολυ). αρα θα αλλαζεις καπου 200-250 λιτρα καθε βδομαδα....δηλαδη 1 τονο νερο χονδρικα το μηνα.
για υπολογισε ποσο αλατι θελεις για να πιασεις αλατοτητα 1010 (που βαθμιαια πρεπει να αυξανει σε βαθος χρονου) σε ενα τονο νερου....και κανετο μηνιαιο εξοδο.
υπολογιζω χονδρικα 15γρ αλατι/λιτρο νερου....αρα....15 κιλα αλατι το μηνα...απο τις οικονομικοτερες συσκευασιες που εχω βρει σε ηλεκτρονικα καταστηματα ειναι 60 ευρω τα 25 κιλα...αρα κανα 35αρι το μηνα. μονο στο αλατι! (αν βαλεις και τα μεταφορικα για το αλατι...)

το να κουβαλας τοσο νερο απο τη θαλασσα (καμια 300 λιτρα το μηνα) ειναι μια λυση που πιστευω ομως οτι θα σε κουρασει και θα τη βαρεθεις συντομα.

αυτος ηταν ο λογος που δεν εχω κανει μεγαλο υφαλμυρο ακομη. σκεψου το πριν προχωρησεις...και αν δε σε ενοχλει το κοστος αυτο...προχωρα...και μη ξεχασεις τους sebae... απο τα ωραιοτερα ψαρια του υφαλμυρου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01430 seconds with 11 queries