Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 19-11-13, 21:10
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά να πω και εγώ την άποψη μου μια που χρησιμοποιώ ζεόλιθο.
Κατά αρχήν απορώ με τον φίλο kwstas82 που χρησιμοποιεί ζεόλιθο σε αλμυρό νερό, το πρώτο πράγμα που έμαθα ήταν ότι δεν χρησιμοποιείται με τίποτα παρουσία αλατιού. Μπορεί και να κάνω λάθος αλλά αυτό έχω διαβάσει.
Έχω ζεόλιθο στα χρυσόψαρα λόγω μεγάλης ιχθυοφόρτισης και αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως έχω μειωμένα νιτρικά, όχι μηδενικά, προφανώς επειδή μου μειώνει την αμμωνία φυσιολογικά μειώνονται και τα νιτρικά. Δεν μου καταστρέφει τη βιολογία γιατί λόγω της ιχθυοφόρτισης δεν κατακρατεί όλη την αμμωνία και περισσεύει για το βιολογικό φίλτρο. Κάθε 2 μήνες περίπου την βάζω σε αλατόνερο για 24 ώρες και μετά καλό ξέπλυμα και πάλι μέσα στο φίλτρο. Κάπου είχα διαβάσει, δεν θυμάμαι που να σας πω το link, πως για 1 κιλό ζεόλιθο χρειάζονται 3 κουταλιές της σούπας αλάτι, εγώ σε μισό κιλό ζεόλιθο βάζω 2 κουταλιές της σούπας καθαρό αλάτι χωρίς πρόσθετα.
Χρησιμοποιώ αυτόν http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2630.

Πριν φτάσω στο σημείο αυτό έκανα καθημερινές μετρήσεις για να καταλήξω στη ρουτίνα που έχω σήμερα και να βεβαιωθώ πως είναι ασφαλές, αλλά έχω και το νου μου γιατί έχω διαβάσει πως ο ζεόλιθος μόλις φτάσει σε κάποιο βαθμό πληρότητας αρχίζει και απελευθερώνει αμμωνία, μη μου γυρίσει μπούμερανγκ. Θεωρώ πως θέλει προσοχή όταν χρησιμοποιείται και μόνο σε ειδικές περιπτώσεις
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01423 seconds with 11 queries