Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #87  
Παλιά 01-06-11, 10:23
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκονη δεν εχω αλλα απο πρασινο νερο αλλο πραγμα και αιωρουμενη αλγη γεματος σιγουρα θελω καποιο καλυτερο φυλτρο θα τα πουμε οταν ερθω η uv ειναι 18 W
Γιάννη, μα εδώ φαίνεται καθαρά το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις. Μια 18άρα λάμπα σε μια λίμνη που την "δέρνει" όλη μέρα ο ήλιος από πάνω είναι ανίκανη να φέρει το αποτέλεσμα που ζητάς. Θύμησε μου επίσης την δυναμικότητα της αντλίας σου και τα λίτρα της λίμνης... Χάρην συζητήσεως, αναφέρω ότι κατέχω μια διπλή λάμπα συνόλου 110 βάτ για 13,500 λίτρα και σε λίμνη όπου κρύβεται αρκετά από τον ήλιο. Ίσςως θα μου πείτε ότι είμαι υπερβολικός...μπορεί, αλλά στο παρόν στάδιο που δεν έχω τη λίμνη των φυτών δεν το ρισκάρω.

Βασικά εσύ Γιάννη, έχεις την τριχοειδή που αναπτύσεται κανονικά χωρίς βασικούς ανταγωνιστές, να δέχεται το ηλιακό φως όλη τη μέρα. Με αυτόν τον τρόπο η άλγη ως φυτό και η ίδια, παράγει οξυγόνο σε μικροσκοπικές φυσαλίδες κάνοντας την ελαφριά ώστε η άνωση να την ανεβάζει στην επιφάνεια, όσο τουλάχιστον δέχεται τον ήλιο από πάνω. Το βάδυ και το πρωί δεν αντιμετωπίζεις αυτό το πρόβλημα, γιατί, λόγω έλλειψης φωτός δέχεται οξυγόνο παράγοντας διοξείδιο, μια ένωση βαρύτερη από το οξυγόνο, οπότε πιάνει πυθμένα και καθαρίζει η επιφάνεια...! Παντού, λίγο ή πολύ αντιμετωπίζεται η ίδια κατάσταση. Προσωπικά την βλέπω κακή ως προς την άποψη της αισθητικής της λίμνης. Όταν και αφού ελέγχεται η τριχοειδής να παραμένει δηλαδή σαν ένας τάπητας ύψους 2-5 εκατοστών, βοηθά μπορώ να πω το όλο κύκλωμα.

Τα ψάρια, ναι την τσιμπολογάνε, συνήθως νωρίς το πρωι και αργά το απόγευμα, καταναλώνοντας μια ποσότητα όμως, αφήνοντας πίσω τους κομμένη άλγη που σχηματίζει μικρούς σωρούς στον πυθμένα. Εδώ είναι που δουλεύει το μπότομ ντρέιν, ώστε να απορροφά τα απομεινάρια, στερώντας της το δικαίωμα να ανέβει κατά την περίοδο της φωτοσύνθεσης στην επιφάνεια και να σου βουλώσει το σκιμεράκι σου...

Για τα φίλτρα, ναι, θα πρέπει να σκέφτεσαι ενίσχυση.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01911 seconds with 11 queries