Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 30-11-04, 14:04
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σε πόσο καιρό θα μοιάζουν με ψάρια;; Τώρα μάλλον σπερματοζωάρια θυμίζουν.
2 με 3 εβδομάδες, ανάλογα με θερμοκρασία και τάισμα, που επηρεάζουν πόσο γρήγορα μεγαλώνουν.

Παράθεση:
Πότε θα αρχίσει να διακρίνεται το χρώμα τους;
Μετά τον μήνα και μόνο πολύ αχνά στα πτερύγια. Πραγματικό χρώμα βλέπεις μετά τους 3 μήνες.


Παράθεση:
Είναι καλό να ζευγαρώσω τον πατέρα με κάποιο από τα παιδιά του για να καθαρίσω το χρώμα; Ο πατέρας είναι μοβ με κόκκινο και η μητέρα καφέ με μπορντό πτερύγια.
Συνήθως έτσι γίνεται. Επιλεκτική διασταύρωση.


Παράθεση:
Μπορώ να δώσω τα μικρά που δεν θέλω σε petshop; συνηθίζεται ή απλά έτυχε σε κάποιους από δω μέσα;
Ναι, αρκεί να είναι καλά και να τους προλάβεις πριν παραγγείλουν.

Παράθεση:
Πόσα αρσενικά να περιμμένω;
Ελα ντε; Πολλοί λένε οτι εξαρτάται και απο το Ph, εγω πάντως με ph 7 και λίγο παραπάνω είχα πάντα περισσότερα θηλυκά.
Επίσης πρέπει να προσέξεις πότε τα μικρά θα αρχίσουν να τσακώνονται μεταξύ τους. Μην σε ξεγελάει το μέγεθος. Τα μικρά αρσενικά είναι μικροί Highlanders ! In the end there can be only one !

Παράθεση:
Μέσα στο ενυδρειάκι υπάρχει ένα φυτό που μέσα σε 5 μέρες γέμισε με τριχοειδή άλγη, υπάρχει κίνδυνος για τα μικρά;
Η άλγη όχι δεν θα τα πειράξει, οι συνθήκες που δημιούργησαν την άλγη ίσως... κακή ποιότητα νερού ή απλά πολύ φως....


Παράθεση:
Πόσο καιρό μετά τη γέννα μπορώ να κάνω αλλαγή νερού;
Εξαρτάται απο το μέγεθος (λίτρα), πόσα έιναι εκει μέσα, πόσα γρήγορα φυτά έχεις κλπ. Συνήθως μετά τις 2 εβδομάδες κάνουμε την πρώτη αλλαγή.

Παράθεση:
Σκεφτομαι να τα ταισω με TetraMin baby χτυπημένη στο μιξερ με νεράκι απο το ενυδρείο, λέτε να υπάρχει πρόβλημα;
No idea. Εγω την ρίχνω όπως είναι.
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01516 seconds with 11 queries