Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 20-07-08, 12:32
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον gibbiceps οσο και να τον εχεις αγαπησει, δυστυχως ΔΕΝ μπορεις να τον κρατησεις. Ο Μονομαχος αν σου αρεσει (ειναι φοβερα ψαρακια με χαρακτηρα) μπορεις να του φτιαξεις ενα μικρο ενυδρειο 15-20 λιτρων και να τον εχεις ΜΟΝΟ του. Τα Dwarf gourami (Colisa lalia) γινονται επιθετικα μεταξυ τους αν ειναι 2 αρσενικα. Θα μπορουσες να ανταλλαξεις το ενα με θηλυκο και να τα κανεις ζευγαρι. Το Pearl gourami ισως και αυτο να τσακωνεται με τα Dwarf,και θελει και λιγο μεγαλυτερο ενυδρειο θα ελεγα. Δικη μου γνωμη ειναι να κρατησεις τα 2 Dwarf (ζευγαρι ομως) και να βαλεις και ενα κοπαδακι 8-12 Rasbora heteromorpha ,αν σου αρεσουν τα ψαρακια αυτα, και οχι νεον που θελουν πιο μαλακο νερο.Ετσι θα εχεις και ενα βιοτοπικο ενυδρειο Ασιας. Και προχωρα και με ζωντανα φυτα να δεις ποσο ομορφο θα γινει το ενυδρειο σου. Προσπαθησε δε να το κρατησεις οσο πιο φυσικο γινεται χωρις σταμνακια και αλλα τεχνητα διακοσμητικα. Ενα ωραιο φυσικο ξυλο/ριζα θα αναδειξει πολυ τα φυτα και τα ψαρια σου. Ξεκινα να το αλλαζεις και σου υποσχομαι οτι με τις σωστες κινησεις θα εχεις ενα πανεμορφο ενυδρειο σε λιγους μηνες.
Ωραία μάλλον θα ακόλουθησω την συμβουλή σου με το ζευγάρι gurami και το κοπάδι rasbora. Και πες μου αν είναι αν μπορώ να βάλω έστω και άλλο ένα είδος και ποιο(κάποιο μικρό κοπαδακι ακόμαη κάποιο ζευγάρι). Όσο για τι διακόσμηση εννοείτε πως τα πιθάρια και τα καράβια θα φύγουν αλλά δεν ξέρω που να βρω μια ρίζα και μερικές πέτρες γιατί από τι διάβασα εδώ δεν κάνουν όλα για ενυδρεία. Τέλος εννοείτε επίσης πως θέλω να βάλω αρκετά φυτά τα οποία επίσης ψάχνω να είναι εύκολα χωρίς να χρειαστεί να πάρω πρόσθετο εξοπλισμό προς το παρόν.
Δυο ερωτήσεις ακόμα για σένα. Δες τις Φώτο το φίλτρο να το βάλω στο πλάι? Και όταν ξεκινήσω την αλλαγή να κρατήσω το νερό να μην χαλάσω το βιότοπο η να τα κάνω πάλι όλα από την αρχή ?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PeLeCaN Εμφάνιση μηνυμάτων
Συντοπίτη Mafia... έχω εάν θες guppies να σου δώσω εάν πας σε ζωοτόκα. Από φυτά έχω να σου δώσω anubias (nana, barteri), java moss, κερατόφυλλο, vallisneria americana (gigantea, spiralis). Εάν θες να κρατήσεις τον μονομαχο πες μου και θα σε βοηθήσω να του στήσεις έαν πολύ όμορφο 20λιτρο με όλα τα παρελκόμενα.

Και ότι άλλη βοήθεια μπορώ να δώσω, θα στην δώσω για να κάνεις ένα όμορφο 60αρακι ενυδρείο.

Φίλε μου είσαι ηράκλειο και εσύ ??? επιτέλους !!! δεν ξέρω αν είδες πιο πάνω τι ψάρια έχω και πρέπει να τα δώσω. Θα κρατήσω τελικά μόνο το Dwarf gourami (Colisa lalia)και θα κάνω αυτό που έγραψα παραπάνω. Όσο για τα φυτά με ενδιαφέρει αν είναι από αυτά που είπα δηλαδή τα λεγόμενα εύκολα φυτά να αρχίσω να μάθω έτσι και μετά βλέπουμε. Αν είναι να επικοινωνήσουμε να τα πούμε και από κοντά. Ευχαριστώ πολύ !!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mafia : 20-07-08 στις 12:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01771 seconds with 11 queries