Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 16-10-12, 20:42
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Το 5 αρι τζαμι το ξεχνάς !!! ο λόγος πολύ απλός συνήθως οι γυναίκες όταν βλέπουν ενυδρείο έχουν συνήθεια να χτυπάνε το τζάμι με τα δαχτυλίδια τους επικινδυνότητα 99% να γίνει θρύψαλα το τζαμι από 8 αρι και πάνω για να ελαχιστοποιήσεις τις πιθανότητες , επίσης αν μένεις αθηνα το νερό τις βρύσης δεν μου φαίνεται τόσο τραγικό για σκληρότητες και ph στα tetra έχουν μεγαλώσει γενιές και γενιές χωρίς κάποια ιδιαίτερη προετοιμασία του νερού
χωρίς πρόβλημα .
3 ενυδρεια με 5αρι εχω.
Ας μην φοραν οι γυναικες δαχτυλιδια.......
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunsity Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισως καταντάω κουραστικός αλλα σας ευχαριστω και παλι για τις συμβουλές!!!!
Γιώργος Κ αφου το λες εσύ δεν θα χρησιμοποιησω το buffer , στο μελλων σιγουρα θα παρω αντιστροφη οσμωση για τους λογους που ανεφερες.
manolischania οταν στηθεί το ενυδρείο οποιος μπαίνει σπίτι ''θα του διαβάζω τις οδηγίες χρήσης'' για να αποφύγω τετοιες καταστασεις!!!.Συμφωνα με το http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium το 5άρι ειναι μια χαρα ειναι.Όπως ανέφερα πιο πάνω θελω να προσφερω τις καλύτερες συνθήκες για τα ψάρια και αν δεν τα καταφέρω θα παω σε αλλο ειδος (δεν υπάρχει περίπτωση να δοκιμάσω καν να τα βάλω μεσα αν δεν εχω τις συνθήκες που χρειάζοντε οχι απλα για να επιβιώσουν αλλα τις ιδανικές).
cogarg πολυ καλές οι διαστάσεις που μου προτείνεις και το μικρότερο ύψος εκτος απο πιο λεπτο τζαμι θέλει και λιγοτερο φώς για τα φυτα (σε σχεση με ενα πιο ψηλό αν δεν κανω λάθος). Το internal sump παρα πολυ καλη ιδεα ειναι πιο ευκολο να κατασκευαστει και πιο οικονομικο (μικροτερη αντλια) και διχως τον κίνδυνο να πλημμυρίσει το σπιτι αλλα και να αδειάσει ολο το ενυδρείο.Απο τα 120cm θα ''φάει'' 15-20cm αρα μια χαρα ειναι πιστεύω ο χώρος που θα απομείνει.Και στο site καπου εχω δει αν θυμάμαι καλα τετοια φίλτρα.....
Το internal sump δενει και καλυτερα ολη την κατασκευη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leandros69 : 16-10-12 στις 20:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01573 seconds with 11 queries