Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 27-01-04, 18:51
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Στεφανε σαν ιδιοκτητης μερικων γομαριων-τερατων- frontozas, για αρκετο διαστημα εισαι ο ποιο καταλληλος να μιλησεις για αυτες. Αλλα το οτι ειναι σχετικα ευαισθητες στην θερμοκρασια δεν το λεω μονο εγω. Ολες οι Ταγκανικες εχουν αυτη την ευαισθησια.

Το καλοκαιρι που μας περασε ειχα 7 κοματια σε ενα ενυδρειο μου μαζι με 5 cyrtocara moori. Ολα ιδιο μεγεθος (περιπου 5 ποντους) για πανω απο 3 μηνες. Ε οταν απο τον ιουνιο η θερμοκρασια στο ενυδρειο τους εφτανε τους 29,5 με 30 βαθμους ενω τα moorii δεν καταλαβαιναν τιποτα οι φροντοζες αρχιζανε να ανασαινουν γρηγορα και χανανε την ζωντανια τους. Το ενυδρειο με αψογο νερο , κυκλοφορια και οξυγονωση.

Επισης το ιδιο προβλημα παρατηρισα με τα calvus που ειχα σε ενα αλλο ενυδρειο και αναγκαστικα, για να κανω διακοπες χωρις να αφησω το air-condition ανοικτο, τα εδωσα....

Ειναι γενικα παρατηρισιμο οτι τα ψαρια αυτης της λιμνης εχουν καποια ευαισθησια με την ζεστη. Ολες οι αναφορες στο ιντερνετ και στα βιβλια αυτο λενε. Και λογικα οταν ενα ψαρι στρεσαρετε για καποιο διαστημα αδυνατηζει το ανοσοποιητικο και ειναι ευαλωτο σε ασθενιες.

Μηπως το διαστημα που η θερμοκρασια φτανει τους 30+ στο σπιτι σου ειναι για πολυ λιγο? Εχεις και air-condition. Ο HellRazer δεν εχει τιποτα, γιατι να το ρισκαρει οταν εχει τοσες αλλες λυσεις, οπως απο malawi για παραδειγμα.

Για την επιθετικοτητα δεν προλαβα δυστηχως να το διαπιστωσω με τα ιδια μου τα ματια , απλα μετεφερα οτι ειχα μαθει κατα καιρους σε πηγες στο ιντρνετ και σε βιβλια. Δεν ειναι προτεινωμενο ομως να το εχεις με αρκετα μικροτερα ψαρια, δεν ειναι σαν να παιζεις με την φωτια λιγο. Ολοι μπορουμε να την ελενξουμε αλλα μια στις 100 δεν....

Με την ευκαιρια εαν ειναι Zaire blue θελω και εγω 10 κοματια με αυτην την τιμη. Α και...μην στα στηλει κανεις. Θα ελθω μονος μου να τα παρω, ποιο φθηνα θα μου ερθει απο το να τα παρω εδω θα κανω και την βολτα μου, τι...διαβατηριο. Συντομα European Union αγαπητοι...
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01555 seconds with 11 queries