Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 04-12-08, 09:24
Το avatar του χρήστη paraskevi_gr
paraskevi_gr Ο χρήστης paraskevi_gr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 111
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην paraskevi_gr
Προεπιλογή

Σε σχέση με το θέμα μας έχω κι εγώ άλγη πρασινωπή. Το είδα μάλλον στην αρχή. Πήρα ένα σφουγγαράκι κουζίνας. (καινούριο και ξεπλυμμένο με νερό ενυδρείου και μόνο). Τρίψιμο με την κίτρινη μεριά και άλγη τέλος.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ψάρια έχεις στο 30άρι? Τα φυτά σου (εκτός της egeria) είναι αργής ανάπτυξης και δύσκολο να σου καταναλώνουν όλα τα νιτρικά/φωσφορικά (τα οποία μπαίνουν στο ενυδρείο από τις τροφές, τα υπολείμματα τους, και τα περιττώματα των ψαριών).. Είναι σίγουρα στρωμένο το ενυδρείο?

Σε περιπτώσεις λίγων φυτών αργής ανάπτυξης, δε χρειάζεται να προσθέτεις ούτε νιτρικά ούτε φωσφορικά.. Απλά αυτά αυξάνονται (λόγω τροφών κ.τ.λ.) και τα κατεβάζεις με τις αλλαγές νερού..

Εκεί που χρειάζεται να προσθέτεις είναι όταν έχεις πολλά και γρήγορα φυτά και ταχεία ανάπτυξη με πολύ φωτισμό και διοξείδιο.. Νιτρικά προσθέτεις με Seachem Flourish Nitrogen, ή με DIY λίπασμα με ΚΝΟ3, και φωσφορικά με Seachem Flourish Phosphorus, ή με ελάχιστες σταγόνες Fleet Enema (κλύσμα)..

Πάντως, σε τόσα λίγα λίτρα θέλει ιδιαίτερη προσοχή, τόσο με τα λιπάσματα, όσο και αν πας να προσθέσεις ΝΟ3 και ΡΟ4.. Είναι λίγα τα λίτρα, και σαφώς πιο δύσκολο να διατηρήσεις σταθερές συνθήκες, οπότε υπάρχει κίνδυνος για άλγες.. Γενικά, να κάνεις συχνές αλλαγές νερού, να προτιμάς αργής ανάπτυξης φυτά, συν κάποιο γρήγορο (όπως η egeria που έχεις, ή το κερατόφυλλό για να τραβάει τα περίσσεια θεπτικά στοιχεία) και να μη ρίχνεις ίσως και καθόλου λίπασμα, παρά μόνον αν δεις στα φυτά σου σημάδια έλλειψης κάποιων στοιχείων..
Eχω 3 guppies 1m, 2f(και πολλά μικρά )
Το ενυδρείο τρέχει 3 μήνες.
ph:7,5
Gh:15
NO2:0
NH3- NH4:0
PO4:0
NO3:25
αλλαγές κάθε βδομάδα. Έχω και μπόλικο κερατόφυλλο. Σαν λίπασπα προσθέτω το florena.

Σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.
__________________
When you get trapped in day to day concerns, its easy to lose sight of the things that really matter in life.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paraskevi_gr : 04-12-08 στις 09:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01458 seconds with 11 queries