Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 12-05-19, 13:52
Το avatar του χρήστη FoX36
FoX36 Ο χρήστης FoX36 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2019
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Βόλος
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christos efthimiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα και απο μενα. Δεν ξερω τι site διαβασες αλλα εγω εμπιστευομαι το seriously fish. Εκει λεει οτι τα τιγρακια θελουν ομαδες οπου απο 10+ θα σταματησουν να εχουν επιθετικες συμπεριφορες. Επισης τα 2 αυταειδη σε θερμοκρασιες και ph εισαι στα ορια τους. Αν θεωρεις οριο για κιχλιδα το ph 7,7.

Σιγουρα καποια μικρα θα φαγωθουν ακομη και απο τις αλλες θηλυκες. Εξαρταται το χωρο και τις κρυψωνες που τους εχεις. Καποια θα επιβιωσουν. Ασε που για να βγαλεις την μπουκωμενη αν εχεις ενα "κλασσικο" μαλαουι ενυδρειο πρεπει να ξηλωσεις τα παντα. Δεν ξερω αν εχεις σκεφτει καποιο τροπο να την πιασεις. Η σκουπα δεν νομιζω οτι θα τις δημιουργησει προβλημα. Γιατι και εγω δεν περιμενω 30 μερες να κανω αλλαγη νερου και δεν εχω θεμα.
Μιας και το θυμηθηκα για τα τιγρακια προτεινουν ξυλα και πυκνοφυτεμενα κατι που δεν ισχυει για τις κιχλιδες αφρικης, τις συγκεκριμενες τουλαχιστον.

https://www.seriouslyfish.com/specie...rus-tetrazona/

Και

https://www.seriouslyfish.com/specie...mis-caeruleus/

Το seriously fish δε το γνώριζα. δείχνει καλό με μια πρώτη ματιά που έριξα.

Από ph δε ξέρω που βρίσκεται το ενυδρείο μου, δεν έχω κάνει ποτέ τεστ.
Από Θερμοκρασία είμαι καλά και για τα δυο είδη.

Το στήσιμο του ενυδρείου έχει και πολλές κρυψώνες - πέτρες αλλά και κάμποσα φυτά (οι κιχλιδες δεν τα πειράζουν).
Δεν σκοπεύω να την βγάλω από εκεί. Δεν έχω δεύτερο εφεδρικό λειτουργικό ενυδρείο για να το κάνω αυτό.

Παρατηρώ ότι και τα δυο είδη βολεύονται με τις υπάρχουσες συνθήκες του ενυδρείου.

Βέβαια αυτό δεν θα είναι μια μόνιμη κατάσταση. Επειδή φτιάχνω νέο μεγαλύτερο ενυδρείο για να μεταφέρω τις κιχλιδες, θέλω να πιστεύω πως μέχρι τότε αυτά τα δυο είδη ψαριών θα καταφέρουν να συνυπάρξουν.



-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
!!!!!!!!!!!

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις.


Πάντως, ως προσωπική παρατήρηση και άσχετα αν τα δυο αυτά είδη τελικά ταιριάζουν μαζί ή οχι, η μέθοδος με ψάρια αποπροσανατολισμού για να πέσει λίγο η επιθετικότητα στις κιχλίδες φαίνεται να δουλεύει.




Υπάρχουν άλλα ψάρια που να ταιριάζουν με τις κιχλιδες και να μπορούν να επιτελούν αυτό το έργο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FoX36 : 12-05-19 στις 13:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01634 seconds with 11 queries