Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 05-04-12, 13:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
ισχυει σε ψαρια που δεν εχουν τεραστιες απαιτησεις και σε μεγαλα ενυδρεια. παραδειγμα, εγω εχω ενα ενυδρειο 590 λιτρα κι εχω μεσα 20 χρυσοψαρα που συνολικα να εχουν ολα μαζι μεγεθος περιπου 150 εκατοστα. εκει λοιπον επειδη ο χωρος ειναι μεγαλος ΚΑΙ τα χρυσοψαρα ειναι ευκολα ψαρια και δεν θελουν τεραστιο χωρο ειναι οκ και να βαλω κι αλλα.

αλλος κανονας που ισως θα ηταν καλο να ξερεις ειναι 30 λιτρα ανα ψαρι. αυτος ο κανονας ειναι ακομα πιο σιγουρος γιατι λαμβανει υποψιν και το μελλοντικο μεγεθος του ψαριου
20 χρυσοψαρα αν ειναι common ή comet θελουν 1400 λιτρα μινιμουμ.

Υπολογιζομενα βαση:
α) τελικου μεγεθους (γιατι καποιος προφανως δεν πρεπει να εχει σκοπο να τα κρατησει μονο οσο ειναι μικρα, και μετα μολις μεγαλωσουν να τα "πεταξει"/δωσει οταν δεν φτανουν πλεον τα λιτρα στο ενυδρειο του)
β) τα χρυσοψαρα δεν ειναι ψαρακια μεχρι 7-10 εκ ουτε λεπτεπιλεπτα
γ) τρωνε πολυ και ρυπαινουν πολυ.
-------------------------
ΥΓ Με την σωστη ερμηνεια του ορου, δεν υπαρχουν "ευκολα ψαρια", υπαρχουν "ευκολα ρυθμιζομενες παραμετροι νερου" για καποια ψαρια.
Πχ. στη Φλωρινα οι Αφρικανες ειναι "δυσκολα" ψαρια, ενω στη Θεσ/νικη ειναι "ευκολα".
Αυτα για pH GH.
Οι παραμετροι ΝΗ3 ΝΟ2 πρεπει να ειναι στανταρ μηδενικες για ολα τα ψαρια.
Το ORP και το TDS αναλογως σωστο για καθε ψαρι.
Τα ΝΟ3 0-25 (αναλογα και την ηλικια του ψαριου, εκτος του ειδους)
και τα PO4 0-1.5 (σε αναλογια 1 προς 15 με τα ΝΟ3)
για να μη δημιουργειται και το φαινομενο του ευτροφισμου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 05-04-12 στις 13:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02073 seconds with 11 queries