Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 28-10-14, 13:20
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

καλημέρα φιλαράκια , στα περισότερα με κάλυψε ο Κωστής , να συμπληρώσω δυο πράγματα ακόμα ..εγώ προφανώς είμαι υπέρ του ριάκτορα ασβεστίου* λόγο του ότι είναι πιο ασφαλής για την υγεία των sps έναντι της δοσομετρικής (balling) . Θεωρώ πως μακροπρόθεσμα η balling είναι πιο ακριβή και πιο επικίνδυνη λόγο :
Α) Ανάγκη για τεστ ca , mg , kh πολύ συχνά τα οποία έχουν κόστος και απαιτούν χρόνο.
Β) Υποχρεωτικά συχνές αλλαγές νερού οι οποίες θέλουν αλάτι και χρόνο .
Γ) Το κόστος για την αγόρά των πρώτων υλών και το μόνιμο άγχος για την καθαρότητα.
Δ) Ο συνεχής κίνδυνος να σου ξεφύγει κάποιο από τα ca , mg , kh προς τα πάνω
Ε) Η συσσώρευση των παραπρόϊντων με την μακροχρόνια χρήση όπως του χλωρίου , και το χάλασμα της ιοντικής ισοροποίας του νερού ( για αυτό και η ανάγκη για τήρησης της ρουτίνας στις αλλαγές νερού ).

Το μεγαλύτερο πλεονέκτιμα για εμένα στην χρήση ριάκτορα ασβεστίου είναι ότι δύσκολα θα χάσεις ζωντανά από αυτόν εάν μετράς το kh (η πιο γρήγορη μέτρηση) μια-δυο φορές την εβδομάδα ή και αρκετά πιο αργά χωρίς πρόβλημα αν δεν παρατηρούμε κάτι το περίεργο και έχουμε βρει τις ρουτίνες μας και αυτό γιατί όταν λείωνει το σπασμένο σκελετό από κοράλλια αφήνει στο νερό όχι μόνο ασβέστιο και ανθρακική σκληροτητα αλλά μαγνήσιο και όλα τα ιχνοστοιχεία που τράβηξαν όταν ζούσαν στις αναλογίες ακριβώς που θέλουν τα κοράλλια και δίχως παραπροϊόντα , οπότε γιατί πρέπει να γίνουμε χημικοί με την μέθοδο balling ( οι χομπίστες που την ξεκίνησαν ήταν χημικοί ) για να επιτύχουμε κάτι που ο ριάκτορας ασβεστίου το κάνει φυσικά ;

Για να μην παρεξηγηθώ είχα ριάκτορα ασβεστίου , τον έδωσα για να δοκιμάσω την balling και ξαναγύρισα σε ριάκτορα και πρόσφατα έβαλλα και δεύτερο , οπότε έχω δουλέψει και τις 2 μεθόδους και το έχω ψάξει πολύ και δεν έχω κανένα οικονομικό όφελος .

*ριάκτορας ασβεστίου θεωρώ το κλειστό δοχείο που τροφοδοτείται με διοξείδιο και νερό από το ενυδρείο και ρίχνοντας το ph λιώνει το υλικό με το οποίο τον έχουμε γεμίσει , καθαρό ανθρακικό ασβέστιο ή αραγωνίτη ή σπασμένα κλαδιά από sps και μαγνήσιο ...
*ο ριάκτορας για το καλκ είναι ένα από τα πολλά μέσα για να προσθέσουμε καλκ στο σύστημα το οποίο μπορεί να προστεθεί και μέσω της αναπλήρωσης νερού ή χεράτα τις βραδυνές ώρες κατά προτίμηση επειδή ανεβάζει και το ph που έχει την τάση να πέφτει όταν κλείνουν τα φώτα.
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01655 seconds with 11 queries