Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 29-08-13, 14:31
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Το μπόλι είναι σημαντικό.
Επίσης είπες ότι έχεις το ψαράκι ένα χρόνο (πράγμα που δεν είδα, θεώρησα ότι μόλις το είχες αγοράσει όπως γίνεται σε τέτοιου στυλ ερωτήσεις) πήγαινε σε ένα πολυκατάστημα και αγόρασε ένα όσο μεγαλύτερο κουτί αποθήκευσης μπορείς, όπως είπε και ο Nick, μέχρι να αγοράσεις ενυδρείο. Είναι καλύτερο να βρίσκεται σε περισσότερα λίτρα κι ας μην το βλέπεις καθαρά
Μετά κοιτάς για ενυδρείο. Είναι επιβεβλημένο. Έπειτα δες το αλλιώς: σε ενυδρείο 1 μέτρου μπορείς να έχεις 2 και υπό συνθήκες 3 χρυσόψαρα.
Η φίλτρανση είναι σημαντική. Το χρυσόψαρο είναι από τα πιο "βρωμιάρικα" ψάρια. Το φίλτρο που έχεις δεν αντέχει χρσόψαρα. Αυτό που μπορείς να κάνεις προς στιγμή είναι να βάλεις το βιολογικό υλικό μέσα π.χ. σε ένα τούλι, δίπλα στο φίλτρο, 2 εβδομάδες. ΜΗΝ βγάλεις όλο το σφουγγάρι και το αντικαταστήσεις με αχρησιμοποίητο υλικό. Βασικά θα το άφηνα έτσι συνέχεια μέχρι να έχω κάτι καλύτερο. Η πρότασή μου, όπως σου είπα, είναι να ξεκινήσεις με ένα Eheim Biopower 200 ή 240 π.χ. που έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά και υψηλή αξία μεταπώλησης, όταν θα δεις ότι θες κάτι παραπάνω. Εξ' άλλου όταν με το καλό πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο αυτό είναι must.
Ο έλεγχος θερμοκρασίας είναι σημαντικός, τα χρυσόψαρα είναι ψάρια ψυχρού νερού. Οι 2 βαθμοί διαφορά μπορεί να σημαίνουν ότι θα ζήσει κάποια χρόνια παραπάνω. Αν μπορείς να κάνεις κάτι, ότι κι αν προλάβεις, κάν' το.
Το τεστ αμμωνίας είναι σημαντικότατο. Και τα άλλα τεστ είναι σημαντικά αν είναι να εξοικειωθείς. Λόγω των συνθηκών που χρειάζεται το χρυσόψαρο όμως, προς στιγμή, αυτό είναι το πιο σημαντικό.
Για τις αλλαγές διίσταμαι. Επειδή δεν έχεις την εμπειρία αλλαγής νερού σε όσο πιο σταθερές συνθήκες γίνεται δεν ξέρω αν το σοκ μεγάλης αλλαγής κάνει ακόμη μεγαλύτερο κακό. Πρώτον που πρέπει να ρωτήσω: αντιχλώριο αγόρασες για τις αλλαγές γιατί δεν το ανέφερες? Είναι απολύτως απαραίτητο. Δεν ξέρω πόσο ακριβώς αλλαγή και κάθε πόσο πρέπει να κάνεις. Κάνε όσο μπορείς συχνότερα. Αν δουλεύει το φιλτράκι βοηθάει.
Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι αυτή τη στιγμή, όλοι, σου δίνουμε οδηγίες ασθενοφόρου. Αυτό που πρέπει να φροντίσεις εσύ είναι οι σταθερές συνθήκες καλής διαβίωσης του Αρίστου, που όπως λες είναι μέλος της οικογένειας...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01606 seconds with 11 queries