Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 04-02-11, 12:01
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου συμφωνώ, αλλά μιλάς για τα παλιά μέλη που ξέρουν τι έχει προσφέρει ο Σύλλογος και ξέρουν αν αξίζει να τον στηρίξουν και οικονομικά και ηθικά.
Εγώ μιλάω για νέες εγγραφές, για κόσμο που δεν έχει ιδέα για τον ΠΣΦΕ και που αν θέλουμε να τους κερδίσουμε, δεν μπορούμε να απαιτήσουμε να μην το
δουν με ανταποδοτικά κριτήρια. Δηλαδή πώς θα πείσω τον άσχετο να γραφτεί, όταν δεν έχω επιχειρήματα, κίνητρα, προνόμια για τα μέλη και ζητάω και 50 ευρώ?
Με την αφηρημένη, μελλοντική υπόσχεση ότι κάτι θα γίνει, κανένας δεν σου δίνει το 50ευρω, αν δεν δει χειροπιαστά έργα και προνόμια έναντι των μη μελών.

Εσύ δηλαδή θα γραφόσουν με 50 ευρώ σε ένα Σύλλογο που δεν τον γνωρίζεις, μόνον επειδή θα σου έλεγαν ότι έχει προσφέρει πολλά στο χόμπυ??
Εγώ όσους νέους προσπάθησα να γράψω, με ρώτησαν και με το δίκιο τους, τι έχουν να κερδίσουν σε σχέση με το να παρακολουθούν ανέξοδα το φόρουμ,
ή να έρχονται στις συναντήσεις (όπου φυσικά δεχόμαστε και μη μέλη) κι όταν τους είπα "πληρώστε για να γίνουν εκδηλώσεις στο μέλλον", έφυγαν γελώντας.

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται να μην αντιλαμβανόμαστε ότι υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα στο να συγκρατείς τα παλιά μέλη ενός Συλλόγου,
(τα οποιά μπορεί να συνεχίσουν να πληρώνουν γιατί το γουστάρουν) και στο να προσελκύσεις νέα μέλη, τα οποία πρέπει να τα δελεάσεις με ανταποδοτικά κίνητρα.
Δεν ξέρω πόσο καλή δουλειά γίνεται στο πρώτο κομμάτι, αλλά στο δεύτερο (προσέλκυση νέων μελών), η αύξηση της συνδρομής δεν βοηθάει καθόλου.
Συμφωνώ μαζί σου.Τουλαχιστον η αυξηση ειναι ένα σημαντικό θέμα για τους νέους.Πρέπει όμως να σκεφτούμε ότι ένας αρχάριος δεν πρόκειται να γραφτει.Πρέπει πρώτα να ασχοληθεί λίγο να μάθει καποία πράγματα κ μετά μπορεί.
Ως επιχειρήματα στους νέους μπορούμε να πούμε τις παλαιότερες δραστηριότητες του συλλόγου που είναι παρά πολλές.Κ το σίγουρο είναι ότι έπονται κ άλλες.Το πρόβλημα για μενα ειναι γιατί να έχει ο σύλλογος τόσο λίγα μέλη,όταν καθημερινά βλέπω δεκάδες-εκατοντάδες ανθρώπους να παθιαζονται με αυτό που κάνουν ενώ μάλιστα τους κοστίζει πολλές ώρες κάθε ημερα;Αν γίνουν όλοι αυτοί μελη τότε θα γίνουν πολύ περισσότερες εκδηλώσεις κ θα ειναι πολύ πιο εύκολο να γραφτεί κ κάποιος νέος.
(σήμερα βρήκα κ εγω να γράψω ολόκληρο κείμενο,σήμερα που γράφω από κινητο,ουφ).
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη στην Αλεξανδρουπολη που εγινε το σεμιναριο, δεν εγινε τιποτα? Στην Πατρα επισης?

Ο συλλογος ειναι ανοιχτος να κανει εκδηλωσεις οπουδηποτε υπαρχει δυναμικη και προσφορο εδαφος. γι αυτο αλλωστε υπαρχει ανοιχτη προκληση ενδιαφεροντος στην ανακοινωση του σεμιναριου.
Το ίδιο ακριβώς λέμε.Κ φυσικά έγινε κ μάλιστα όχι κάτι,αλλά πολλά.
Απλα αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι έγινε χωρίς όμως να έχει προηγηθεί κάποια κοπή πίτας ή άλλης εκδηλωσης ώστε να εχουν μαζευτεί χρήματα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beat89 : 04-02-11 στις 12:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01787 seconds with 11 queries