Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 19-03-12, 20:43
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αν και επισης αρχαριος (αν πω τιποτα στραβο ας με διορθωσουν οι εμπειροτεροι), ειχα και εγω αναλογες αποριες πριν λιγο καιρο που εστρωνα για πρωτη φορα με αμμωνια ενα ενυδρειο 22 λιτρων, οι λυσεις των οποιων μπορει να σε βοηθησουν.

Απο θερμοκρασια πιστευω καλα εκανες, εγω το ειχα στους 32, αλλα οταν αρχισα να βαζω φυτα, το ερηξα στους 25-26 για να μην καουν. Η βαλισνερια μου ειχε τα μαυρα της τα χαλια παλιοτερα, μετα απο θεραπεια με αυξηση της θερμοκρασιας στους 30 για καποιες ημερες. Ισως να οφειλεται σε αυτο. (σε καλυψαν οι υπολοιποι βλεπω σε αυτο)

Τωρα περι των μετρησεων, μπορει να ειναι καλυτερα να αφησεις δυο-τρεις ημερες τα βακτηρια να κανουν τη δουλεια τους, ωστε να μηδενιστουν και τα νιτρωδη και να εμφανιζονται μονο νιτρικα στα υψη. Συνεχεις μετρησεις ειναι απαραιτητες, φυσικα.
Δες ενα post μου που αφορα την σχεδον ιδια απορια που ειχα προς το τελος του στρωσιματος μου:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60350

Ισως απλα να ειναι μεγαλη η ποσοτητα της αμμωνιας για τη βιολογια του φιλτρου σου και να μην μπορει να την υποστηριξει ευκολα. Δωσε λιγο χρονο στα βακτηρια σου. Εγω αυτο εκανα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01499 seconds with 11 queries