Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 01-10-16, 14:29
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dias2222 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχας ευχαριστω για τις απαντήσεις γιατι τις χρειάζομαι ...


Για σαμπ....
Δεν θα χρησιμοποιήσω σαμπ, τουλάχιστον οχι ακόμα, θα χρησιμοποιήσω στην αρχή δικό μου εξωτερικό φίλτρο (εχω διαβάσει παρα πολα και ειμαι σίγουρος πλεον οτι θα το πετυχω... πιανουν και λίγο τα χέρια μου αμα έχω ορεξη) οποτε θα κρατησω τα νιτρικά χαμηλά μαζι με αλλαγες νερου μεχρι να κουραριστει καλα ο βράχος και μετα θα το βγάλω.
μηπος εχεις μπερεψει κατι? το σαμπ δεν ειναι φιλτρο ακριβος. ειναι ενα ενυδρειο με χορους οπου μεσα μπενουν τα φιλτρα ισος και λιγο παραπανω βραχος ισος και λιγο αλγη (χαετο συνιθος). απο την αλλη το βοιολογικο περισσοτερο ζιμια μπορει να κανει παρα καλο. τελος παντον οσο αφορα το σαμπ το χρισιμοποιουμε για να βαλουμε το σκιμερ, τους ριακτορες αντιφωσφορου και ανθρακα, καποιο ριακτορα ενδεχομενος η μια δοσομετρικη, τον θερμοστατη, και εκει προσθετουμε οτι θελουμε απο χημηκα ετσι ωστε και να μην επεμβενουμε στο κυριο ενυδρειο πολυ και οτι ανευενει πανω (νερο) να ειναι καλα ανακατεμενο και να κραταμε σταθ. συνθηκες με μικρες αλλαγες τη φωρα.

Για σκίμερ..
Από την αρχή θα έχω το σκιμερ, αλλά δεν ξέρω αν θα ειναι εσωτερικο ή εξωτερικο και τι χρειάζομαι. Ξέρω μονο οτι πρέπει να ειναι λίγο μεγαλύτερο απο τα λίτρα του ενυδρειου... οκ το καταλαβαινω αλλα ποιο;; υπάρχουν 100 σκιμερ και μπορω να βρω απο 100 μεχρι 400 ευρω....οποτε;;;
απο σκιμερ καλο ειναι να μην τσιγκουνευτεις. πωναει ξερω αλλα θα το βρεις μπροστα σου. εγω τσιγκουνευτικα και ακομα πληρωνω. στο τελος θα μου ερθει σαν να επαιρνα καινουριο ισος και ποιο ακριβα.... αστα!!!

Για φωτισμό...
έχω ήδη σκεφτει να αφήσω χώρο για αργότερα αν περάσω σε reef και ακομα και αν χρειαστει να πάω σε τ5 ειμαι εντάξει νομίζω... Άρα ενα strip led και απο ebay να φωτιζει ετσι απλα ειναι καλα σωστα;; Για αρχη τουλάχιστον και μετά πηγαινω σιγα σιγα σε πιο ακριβα αν βάλω κοραλια...

αυτο που σου πρωτηνε ο allan boy ειναι και δοκιμασμενο και καλο και αν δεν κανω λαθος παιρνει μεσα και αντιφωσφορο και ανθρακα πραγμα το οποιο σου λινει τα χερια
οσον αφορα το σαμπ αν μπορεις καντο ειναι πραγματικα πολυ χρισημο. ανεβαζει το αρχικο κοστος αλλα χαλαλι του!!! και αμα ειναι παρτο αποφαση απο τωρα μετα θα ειναι ποιο δυσκολο
αν δεν βαλεις σαμπ μπορεις να παιξεις με καποιο ποιο μικρο σκιμμερ που να ειναι μαυρο το γυρο γυρο για να μην φενεται ασχιμα μεσα στο ενυδρειο, παλι αν δεν κανω λαθος εχει η tunze ενα μικρο αλλα νομιζω οτι τελειως οριακα σε καλυπτει!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01672 seconds with 11 queries