Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 06-01-12, 01:32
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Kribensis, black mollys ή edlers?

Καλησπερα σας, να ξεκινησω με ενα ευχαριστω σε οσους φιλους του forum με βοηθουν αυτους τους πρωτους 2 μηνες με τις συμβουλες τους και ειδικοτερα τους sefis και vandar που με τα φυτα, τα αξεσουαρ κ τις συμβουλες τους προβλεπω αυριο να φτιαχνω μια μικρη ζουγκλα στο 80lt ενυδρειο μου! Χρησιμοποιω νερο βρυσης Αθηνων (ph, σκληροτητα) χωρις αλλα προσθετα, πλην αντιχλωριου.
Το συγκεκριμενο ενυδρειο τρεχει λιγες μερες (το φιλτρο το πηρα απο το προηγουμενο ενυδρειο μου κ τρεχει 2 μηνες). Αυτη τη στιγμη εχω μεσα 3 ξιφοφορους (που δε θελω να αποχωριστω καθοτι ηταν η αφορμη για την ενασχοληση με το χομπυ), 1 κορυ μικρουλι, 1 ανσιστρους, 1 σαλιγκαρι και απο αυριο πολλα φυτα με CO2. Εχω δυνατο φιλτρο εσωτερικο στο φουλ με μεγαλη αναταραξη, αλλα οχι αεραντλια.

Σκεφτομαι σε 2 εβδομαδες να προσθεσω καποιους συγκατοικους ακομα κ να "κλεισω". Εδω χρειαζομαι τη συμβουλη σας. Σας γραφω τη δικη μου σειρα προτιμησης κ τις οποιες αμφιβολιες μου. Περιμενω τη δικη σας γνωμη.
α) κριμπενσις (ζευγαρι): ξερω πως το νερο μου δεν ειναι το καταλληλοτερο αλλα διαβασα πως μπορουν να προσαρμοστουν, δε ξερω αν θα αναπαραχθουν ομως. Τα λιτρα μου ξερω ειναι οριακα, αλλα οχι απαγορευτικα. Καποιοι φιλοι εδω, τα εχουν μαζι με πλατυ χωρις προβλημα. Θα ειναι επιθετικα με τους συγκατοικους την περιοδο αναπαραγωγης? (διαβασα πως οχι σε βαθμο τραυματισμου, μονο εκφοβισμου). Κι αν δεν ταιριαξει το ζευγαρι τι κανω? Ζωοτοκα με ωοτοκα ειναι απαγορευτικο?
β) black mollys (2 ή 3): ταιριαζουν απο οτι διαβασα με τα υπολοιπα ψαρακια, μου αρεσουν, αλλα φοβαμαι πως ειναι φιλασθενα κ αυτη ειναι η βασικη μου ανησυχια. Επισης, τα black ειναι "ψιλο-εργαστηριακα" ψαρια κ εμαθα εδω πως αυτο πρεπει να αποδοκιμαζεται.
γ) endlers (3 ή 5) : ξερω πως αυτα ειναι τα πιο ταιριαστα με τους υπολοιπους συγκατικους κ ανθεκτικα ψαρακια, αλλα απ οτι καταλαβα ειναι δυσκολο να βρω γνησια (που αποκλειστικα θελω εγω) κ οχι υβριδια guppy-edler. Θελω να δω γεννες ok, αλλα με τα edler θα ερχομαι καθε τοσο στη δυσκολη θεση του αποχωρισμου μιας κ γεννανε πανευκολα.

Απ οτι καταλαβατε, ξερω μεν, πως ολοι θα μου υποδειξετε ως ιδανικη σειρα την ακριβως αντιστροφη απο τη δικη μου προτιμηση, αλλα ζηταω ουσιαστικα να με στηριξετε στην επιλογη των kribensis (μιας κ εχουν κ την πιο ενδιαφερουσα συμπεριφορα πιστευω) αν φυσικα πιστευετε πως το εγχειρημα θα πετυχει! Συνυπολογειστε πως ιδανικα, θα ηθελα να βαλω 2-3 γαριδες κ ισως 1 κορυ ακομα, αλλιως θα φυγει το δικο μου μιας κ δε θελω να το εχω μοναχο του)
Και αλλες ιδεες εννοειται πως ειναι ευπροσδεκτες, ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01960 seconds with 11 queries