Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #248  
Παλιά 14-02-15, 13:57
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μετά από 6 μήνες λειτουργίας να κάνουμε και μια ενημέρωση.
Το ενυδρείο λειτουργεί άψογα, στα κρύα ανταποκρίθηκε τέλεια με έναν θερμαντήρα 300 fluval, που τις τελευταίες εβδομάδες τον άλλαξα με έναν 200αρι Jager και φύλαξα τον Fluval για backup.
Το μόνο θεματάκι (αν είναι θεματάκι) είναι πως η κασετίνα με τα σφουγγάρια μπούκωνε σχετικά γρήγορα, σε 7 με 10 ημέρες. Όχι ότι ήταν τόσο σοβαρό, και η στάθμη του νερού στην ελαφρόπετρα κατέβαινε κατά 2 πόντους. Το φίλτρο δούλευε κανονικά αλλά εμένα δεν μου άρεσε. Προφανώς τα χτένια στη κασετίνα είχαν μικρά κενά και για αυτό μπούκωναν τα σφουγγάρια σχετικά γρήγορα.
Έκανα μια βελτίωση αλλά πιο πολύ ζημιά έγινε στη κασετίνα και ιδιαίτερη βελτίωση δεν είδα.






Για αυτό έφτιαξα αυτό




και το βάζω σαν προφίλτρο






Τα κομμάτια πλεξιγκλάς που μπήκαν σαν χωρίσματα, κόπηκαν και τρυπήθηκαν και μπαίνουν στο φίλτρο εφαρμοστά, να κουμπώνουν, έτσι δεν χρειάστηκε να γίνει κάποια κόλληση μέσα στο φίλτρο, γιατί σε λειτουργία θα ήταν επικίνδυνο να μου στάξει χλωροφόρμιο μέσα στο νερό.
Έφτιαξα και άλλο κομμάτι για την κασετίνα






με πιο μεγάλα κενά για τα σφουγγάρια


και πλέον είναι έτσι





Η βελτίωση ήταν αισθητή, λειτουργεί μια εβδομάδα τώρα έτσι και η στάθμη στο φίλτρο δεν έχει πέσει καθόλου, και το σφουγγάρι που χρησιμοποιώ σαν προφίλτρο βγαίνει πολύ εύκολα να πλυθεί και δεν χρειάζεται να κλείνω τις αντλίες , γιατί αν περάσει κάποιο σκουπιδάκι θα το πιάσουν τα σφουγγάρια στη κασετίνα.
Έτσι η συντήρηση του ενυδρείου έγινε ακόμα πιο εύκολη


__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01823 seconds with 11 queries