Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 28-11-14, 19:00
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης186 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο για τον πολυπτερους κοιτα αυτο
οΠ
senegalus is smaller than other bichirs, reaching about 35.5 cm (14 in).
senegalus είναι μικρότερο από ό, τι άλλες bichirs, φθάνοντας 35,5 cm (14 in). πιστευω 35 cm σε 1 μετρο ενυδρειο χωραει.
Την σοδα την βαζω επειδη ειχα φτασει στο σημειο υο kh μου να ειναι 0
Το ξερω οτι τα ψαρια μου χρειαζονται οξινο νερο ,αλλα τωρα εχω καταφερει να εχω kh3 καιph7,3 -7,2
Ειμαι ολος αφτια να μου πειτε πως αυξησω την kh και δε θα αυξησω την ph
6 μηνες τρεχει τωρα το ενυδρειο κ οτι εχω καταφερει το εχω απο το διαβασμα και το πολυ μαλιστα κι αυτο επειδη ξεκινησα απο το 0 σε γνωσειςκαι εφτασα ως εδω που λιγα πραγματακια τα ξερουμε κι εμεις
Σου έγραψα ότι ακριβώς διάβασα στο seriouslyfish.com
Για το νερό σου τώρα, θεωρώ πως δεν θα πρέπει να βάζεις 100% από Α/Ο αλλά να παίρνεις και νερό μετά τον άνθρακα για να φέρεις το επιθυμητό ΚΗ & GH , πιστεύω τη σόδα να την διέλυες καλά πριν την ρίξεις στο ενυδρείο γιατί αλλιώς αν έχει μείνει αδιάλυτη στο βυθό θα αρχίσει να φύγει, ταυτόχρονα θα πρέπει να κάνεις και μετρήσεις στο νερό πριν το ρίξεις στο ενυδρείο για να δεις και το PH και ίσως να χρειαστεί να βάλεις και τύρφη, όλα αυτά βέβαια θέλουν δοκιμές και παρατηρήσεις. Να ξέρεις πως αν στο ενυδρείο σου δεν έχεις ασβεστολιθικά υλικά (που με τα ψάρια που θες να έχεις δεν θα έπρεπε) όσο ωριμάζει τόσο πέφτει το PH λόγω της αποσύνθεσης υπολειμμάτων τροφών ρύπων κλπ και λόγω διαφόρων ζυμώσεων, μπορεί δηλαδή να βάζεις νερό με PH 7 και στο ενυδρείο σου να είναι 6,8 ή και χαμηλότερο , όλες αυτές οι αλλαγές βέβαια πρέπει να γίνουν ομαλά, δεν μπορείς από τη μια στιγμή στην άλλη το PH να το κατεβάσεις από τι 7,3 στο 6,8, η μείωση θα γίνει σταδιακά, θα σταματήσεις τη σόδα και θα αρχίσεις να βάζεις πχ 50% νερό από Α/Ο και 50% αποχλωριομένο και με μετρήσεις θα το φέρεις στα επιθυμητά επίπεδα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01532 seconds with 11 queries