Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #307  
Παλιά 29-01-10, 00:06
Το avatar του χρήστη mariatito
mariatito Ο χρήστης mariatito δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2009
Περιοχή: Heraklion Crete GREECE
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα από τα χρυσόψαρα μου τα μεγάλα 25-30 εκατοστών έχει στραβώσει η ουρά του.
Ξέρει κάποιος τη είναι και από που προκλήθηκε? Υπάρχει θεραπεία?


Πω πωωω... για φαντάσου, έχω να δώσω μια απάντηση σ'αυτό, εγώ η άσχετη!!!

Εχθές στο ΣΚΑΪ, στην εκπομπή με τον κτηνίατρο Dr. Harry Cooper, ένα αγοράκι είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, μόνο που του δικού του χρυσόψαρου η ουρά, είγε λυγίσει τελείως, και εφαπτώταν σχεδόν στα βράγχιά του!
Ο Dr. Harry, είπε οτι κάτι τέτοιο στα ψάρια συνήθως συμβαίνει από τραυματισμό (ίσως ο τρόπος που το έποιασαν για να το βάλουν στη σακούλα για τον αγοραστή, ή κι από πριν), στράβωσαν τα "νεύρα" στη σπονδυλική στύλη, και ΠΑΝΤΑ παραμένουν έτσι (κάτι σαν "νευροβαλίκεμα"), αλλά ούτε πονάνε, ούτε έχουν πρόβλημα γενικά και ζούνε κανονικά όπως τα άλλα, αν και με κάπως "άτσαλο" κολύμπι.
Αυτό που σύστησε ο γνωστός κτηνίατρος, είναι, την ώρα του φαγητού, να απομωνόνεται το ψάρι με τη στραβή ουρά από τα άλλα (ίσως με κάποιο δυχτάκι, πλαστικό, ή οτιδήποτε που θα εμποδίζει τα άλλα ψάρια να βρίσκονται κοντά του, γιατί, γενικά, επειδή θα κολυμπάει διαφορετικά και πιθανότατα και πιο αργά, να μην προλαβαίνει να φάει τη μερίδα του και τελικά να πεθάνει από ασιτία!
Πάντως αυτήν την εκπομπή (καθημερινά στις 14:00 στο ΣΚΑΪ), την παρακολουθώ ανελειπώς, κι έχω μάθει ένα σωρό πράγματα! Είδατε που χρειάστηκε τελικά αυτή η πληροφορία; Άπαιχτος ο Dr. Harry!!!
__________________
...I believe I can fly... I believe I can touch the sky...
 
Page generated in 0,01806 seconds with 11 queries