Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 13-07-09, 19:53
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Καταπληκτικα ψαρακια οι οτο ! Δες εδω τους δικους μου σε καποιες παλιοτερες φωτογραφιες. Μπορει να σε βοηθησει ...

Εκτος απο το γερμανικο site που αναφερεις (παρα πολυ καλο) δες και τα παρακατω στα αγγλικα :

http://www.otocinclus.com/
http://www.fishlore.com/fishforum/ot...heet-otos.html

Τα ψαρακια αυτα ειναι ευαισθητα κυριως οσο αφορα την προσαρμογη τους στο καινουργιο τους περιβαλλον. Μεσα στις πρωτες τρεις εβδομαδες, μπορει να τους "χασεις" χωρις προφανη αιτια και ενω ολα δειχνουν να πηγαινουν καλα. Αν περασουν τον μηνα και φυσικα διατηρηθουν οι καλες συνθηκες του ενυδρειου, τοτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.

Εγω σαν τροφη τους βαζω κυριως κολοκυθακι και αγγουρακι. Οσο δοκιμαζα να τους τα δωσω ωμα δεν τα εδιναν ιδιαιτερη σημασια. Βαζοντας τα στο φουρνο μικροκυμματων για περιπου ενα λεπτο η ορεξη τους βελτιωθηκε σημαντικα. Βεβαια για να εντοπισουν την τροφη και να την συνηθισουν θελουν τον χρονο τους. Οι 2 ωρες που αφηνεις την τροφη μεσα, δεν επαρκει σε καμια περιπτωση. Οπως εχω παρατηρησει στους δικους μου οτο, στην αρχη, ακομα και αφου εχουν εντοπισει την τροφη τους, δεν της δινουν ιδιαιτερη σημασια ή απλα "βεντουζαρουν" επανω της χωρις να πολυτρωνε. Το μεγαλο φαγοποτι γινεται αφου περασουν τουλαχιστον 12 ή και περισσοτερες ωρες. Προφανως το λαχανικο αρχιζει να αποσυντιθεται και τοτε γινεται καταλληλοτερο για να φαγωθει, ισως και πιο νοτιμο . Εγω το αφηνω πανω απο 24 ωρες και μετα το αφαιρω. Στην αρχη βεβαια παρακολουθουσα εντατικα τις τιμες του νερου για να μην εχω κανενα απροοπτο.
Επισης ειναι σημαντικο να μην εχουν ανταγωνισμο στην τροφη τους. Οταν ειχα και SAE μαζι αναγκαζομουν να ταϊζω πιο συχνα αλλα και να κανω πιο συχνες αλλαγες νερου.

Εχεις αλλα βυθοψαρα;

Ποιες ειναι οι συνθηκες νερου που τους εχεις;
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01554 seconds with 11 queries