Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 11-03-20, 18:38
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Κοίτα, αν έχεις κουράγιο , κάνε εξωτερικά την διαδικασία..
Εγώ έχω μια γεννηστρα δίχτυ με πλεξι στον πάτο, σ' έναν χώρο που έχω φτιάξει στο ενυδρείο, σαν τύπου κρεμαστό φίλτρο σκέψου , αλλά άδειο , έχω μονο τον θερμαντήρα του ενυδρείου και την γεννηστρα μόνιμα...κι εκεί βάζω τα αυγά...
Εσύ τώρα ,μπορείς να μεταφέρεις τα αυγά που θα μαζεψεις ,σε ένα δοχείο 10-20 λίτρα με αεραντλία ή αεροφιλτρο.
Το κυριότερο πρόβλημα στα κορυντορακια είναι ότι τα αυγά πιάνουν fungus πολύ εύκολα, θέλουν καλή ροή στον χώρο , αλλά να μην τα κάνει σβούρες..
Για καλύτερα αποτελέσματα , μπορείς να βάλεις μπλε του μεθυλενιου , για να μην πιάσουν μύκητες..
Τα παρατηρείς συχνά πυκνά κι όποιο αυγό ασπρίσει το αφαιρεις.
Τα αυγά μετέφερε τα με προσοχή κι αν τα αφήσει σε φυτό , κόψε το φύλο και ριξτο μέσα..
Σε 4 μέρες τα αυγά θα σκάσουν.
2 μέρες ο γοννος τρώει λεκιθικο σάκο , οπότε δεν χρειάζεται τάισμα.
Αυτό που πρέπει να κάνεις εσύ , είναι αλλαγή νερού 2 φορές την ημέρα.. μπορείς να βάλεις φρέσκο ή από το κυρίως ενυδρείο και συμπληρώνεις εκεί με φρέσκο..
Πρόσεξε τις θερμοκρασίες..
Αφού ξεκινήσεις το τάισμα (ένα μικρό κομμάτι από ταμπλέτες για κορυς είναι οκ), μαζί με τις αλλαγές κάνεις και σκούπα στον βυθό.. φυσικά όχι με σκούπα βυθού , αλλά με σύριγγα κι ένα κομμάτι από σωληνάκι αεραντλιας , σιφωναρεις τον πάτο για να ναι πάντα καθαρός.
Είναι πολύ σημαντικό και για την αμμωνία , αλλά και για τον γοννο καθώς τις πρώτες μέρες δεν πολύκουνιουνται και βρίσκονται συνέχεια ακουνητα στον πάτο.. μάλιστα λόγο ακινησίας , είναι εύκολο να πιάσουν και τα ίδια fungus .. οπότε καλό καθάρισμα.
Εν ολίγοις
- βάζεις νερό από το ενυδρείο στο δοχείο , θερμαντήρα και αεραντλια (κι αν θες μπλέ)
- μεταφέρεις τα αυγά
- παρατηρείς συχνά για fungus
- διπλές καθημερινες αλλαγές με σιφωναρισμα
- μετά την δεύτερη μέρα αφού σκάσουν , ταιζεις (2 φορές την ημέρα είναι οκ)

Θα σε βοηθήσει για την αφαγωτη τροφή να βάλεις αφού σκάσουν και 2-3 μέρες μετά , 4-5 σαλιγκάρια physa .
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01589 seconds with 11 queries