Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 17-05-11, 19:06
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
π.χ. η μικρή μου δεξαμενούλα με τα χρυσόψαρα μου είναι μονήμως σε σκιερό μέρος, είναι κατακόκκινα και υγειέστατα. Άμεσο ή δυνατό φως ποτέ! Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν είναι αναγκαίο να έχουμε τη λιμνούλα μας κάτω από τον ήλιο με πολύ φωτεινό περιβάλλον για να αποκτήσουν τα ψάρια μας πιο έντονα χρώματα. Τα ξέβαθα και μικρά μας συστήματα είναι σε θέση να επιτρέψουν στο φως να περάσει έως κάτω, χωρίς να δέχονται άμεση ακτινοβολία.

Μα Βασιλη μ, εισαι στη Κυπρο .Ο χωρος σου μπορει να μην δεχοταν απευθειας ηλιο αλλα ηταν φωτεινος!Ειχες και νουφαρα Πως μπορει να ξεφυτρωσουν τα νουφαρα χωρις φως!Εκεινη ηταν μια μικρη λιμνη με καθαρο νερο και ειχαν τα ψαρια πολυ καλυτερο φωτισμο απο οτι θα ειχαν σε ενυδρειο.

Οι χρωστικες ουσιες απο τα οργανιδια που αναφερα προηγουμενως χρειαζοντε το φως οπως και δηποτε .

Αφου αν δωσεις σε ενα χρυσοψαρο τις τελειες συνθηκες με την καλυτερη διατροφη αλλα του στερησουμε το φως με μαθηματικη ακριβεια θα χασει καποια στιγμη το χρωμα του !Ειναι το μεγαλυτερο πειστηριο αυτο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01591 seconds with 11 queries