Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 22-03-10, 11:24
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
\

Βασίλη
Το σχεδιάγραμμα που έχεις ανεβάσει δεν δουλεύει. Είναι σίγουρο ότι το φίλτρο θα ξεμείνει από νερό………εκτός και αν έχουμε αντλία πολύ μικρή που σίγουρα δεν θα είναι κατάλληλη για λίμνη. Είπα πολλές φορές ότι δεν θέλω να έρχομαι σε αντιπαράθεση με κανέναν……… αλλά όταν βλέπω τέτοια μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι………. Και ιδικά όταν έχουμε να κάνουμε με έναν ο οποίος τώρα ξεκινάει να φτιάξει την λίμνη του.
Γιάννο, γιατί να ξεμείνει το φίλτρο από νερό? και για να προλάβω, είπα είδη ότι πρόκειται για πολύ πρόχειρο σχέδιο απλά για να κατατοπιστεί ο φίλος με την κατασκευή. Όλα θα πρέπει να συζητηθούν σε λεπτομέρεις, έτσι που είναι αδύνατον από την πλευρά μου να καλυφθούν με ένα απλό ποστ, λόγω διαθέσημης ώρας.

Σίγουρα δεν έχω μιλήσει καθόλου για διαστάσεις ακόμα. Εννοείται βέβαια ότι από το σημείο της στάθμης του νερού μέχρι και τα διαχωριστικά τοιχαράκια του φίλτρου θα πρέπει να υπάρχει ένα βάθος ασφαλείας τουλάχιστον στα 50εκ.
Εννοείται βέβαια ότι παράλληλα μπορεί να χρησιμοποιήσει και αυτόματη αναπλήρωση νερού με φθηνή λύση (μπάλα-τύπου καζανάκι τουαλέττας) φτάνει βέβαια το ντεπόζιτο να είναι σε κάποιο σημείο υψηλότερο της στάθμης της λίμνης. (Συστήνεται στις περιπτώσεις όπου χρησιμοποιείται νερό δικτύου, αφού συμπληρώσουμε βέβαια την ανάλογη ποσότητα αντιχλωρίου).

Γιάννο, τι απ' όλα αυτά δεν θα δουλέψει?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01860 seconds with 11 queries