Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 26-09-16, 18:28
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα δυο αυτά posts έγιναν από δυο άτομα που ασχολούνται πολλά χρονιά με τα ενυδρεία (από όσο γνωρίζω και διαβάζω εδώ στο φόρουμ)
ανυπόστατες διαδόσεις Γιάννη.
Δεν ξέρω τι κάνει ο δισκόπληκτος κιθαρίστας αλλά εγώ τα περισσότερα χρόνια ασχολούμαι με τις αφρικάνικες κιχλίδες.
Τα περισσότερα ενυδρεία μου ήταν άθλια, μεταχειρισμένα, γρατζουνισμένα, δεν τα έβαλα και δεν κέρδισαν σε κανένα διαγωνισμό. Συνήθως είχαν diy φωτισμό, φίλτρα με διάφορες πατέντες και ακαλαίσθητους σωλήνες που κρέμονταν παντού. Δεν είχα διοξείδια, υποστρώματα ούτε κόκκινα και όμορφα φυτά, μόνο κάτι σκληρά και άνοστα που αγωνίζονται να αντέξουν από τις επιθέσεις των φυτοφάγων μου.
Για την ερώτηση σου :
τα ψάρια λοιπόν που με απασχολούν απαιτούν στο βυθό του ενυδρείου τους άμμο, όπως και στο φυσικό τους περιβάλλον και βεβαίως πέτρες, πολλές πέτρες με αρκετό βάρος και όγκο.
Στην τοποθέτηση αυτών των υλικών, σε ενυδρείο με ψάρια σαν τα δικά μου, προτείνω τη σειρά: πέτρες - άμμος - νερό. Πρώτα τοποθετούμε σταθερά όλες τις πέτρες, ή τουλάχιστον τα 2/3 του ύψους του βραχοσυμπλέγματος μας, και μετά ρίχνουμε την άμμο επάνω και γύρω απ' αυτές. Ρίχνοντας στη συνέχεια το νερό, η άμμος θα κυλήσει, θα φράξει κάθε κενό και θα σταθεροποιήσει το οικοδόμημα. Έτσι δεν κινδυνεύουμε από πτώση πέτρας και πιθανή θραύση τζαμιών επειδή ακουμπήσαμε κατά λάθος ένα βράχο ή επειδή τα ψάρια μας έσκαψαν μια τρύπα στην άμμο όπως συνηθίζουν (στην περίπτωση που είχαμε βάλει πρώτα την άμμο και μετά ακουμπούσαμε επάνω τις πέτρες, το κενό που θα δημιουργούσε αυτό το σκάψιμο θα ήταν αιτία πτώσεων).
Σε ενυδρεία που θα φιλοξενήσουν άλλα είδη ψαριών πχ γκάπυ, δίσκους κλπ νομίζω χωρίς πρόβλημα μπορεί να ακολουθηθεί και διαφορετική σειρά τοποθέτησης βυθού (άμμου/χαλικιού)-διάκοσμου (πέτρας/ξύλων κλπ). Ακόμα και η άμμος μπορεί να μπει μετά το νερό και μάλιστα υπάρχει και κόλπο για να καθαρίζεται ταυτόχρονα https://www.youtube.com/watch?v=VfkkunBi3V0 ).
Ελπίζω να βοήθησα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01670 seconds with 11 queries