Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #41  
Παλιά 14-04-15, 15:14
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή diy co2

Παιδια καλησπερα θα θελα να μοιραστω μαζι σας την "αλλαγη" που επιχειρησα στο ενυδρειο μου καθοτι θα εσκαγα αν δεν το προσπαθουσα και να μου πειτε την γνωμη σας..Εδω να πω πως η ιχθυοφορτωση εχει αυξηθει με τις γεννες αλλα ακομη ειναι μικρα κι απο μετρησεις ειμαι οκ!Λοιπον αγορασα τα απαραιτητα υλικα κι ακολουθησα τη γνωστη μεθοδο παροχης co2 με κ.οξυ και σοδα!!Την διαχυση την εκανα με ενα diffuser ολα καλα στην αρχη, σταθερη παροχη co2 2 φυσ./δευτ.Αυτο για τις πρωτες 2 ημερες γιατι η ατυχια μου χτυπησε κοκκινο, παω να μετακινησω το diffuser και κατα λαθος το σπαω..Σταμαει προφανως το co2 στο ενυδρειο μεχρι να παραγγειλω αλλο περνανε 2 μερες και ξανα απ την αρχη, κι εδω αρχιζουν τα δυσκολα..
Τα ψαρια μου διαρκως στην επιφανεια, μη κανονικη συμπεριφορα γενικοτερα,μειωνω την παροχη σε 1 φυσ./δευτ.(μετρηση φυσαλιδας με κλασικο πλαστικο bubble counter εκτος ενυδρειου), αλλα και παλι τα γκαπυ δεν ειχαν τη ζωηραδα που ειχα συνηθισει να βλέπω..Κι εχουμε και συνεχεια..
Μετα απο οκτω περιπου μερες με το co2 ειχα εξαρση αλγης πανω στην πετρα(αλλαξε χρωμα) και σε ολο το υποστρωμα(καφε προς κοκκινο χρωμα) στο μπροστινο κυριως μερος του ενυδρειου..Επισης αλγη πανω στα φυτα, hair κατα πασα πιθανοτητα κι απο αναπτυξη στασιμα(βεβαια ειχα κανει κλαδεμα και μεταφυτευσεις) εκτος απ το polysperma..Με επιασε πανικος, σταματαω την παροχη διοξειδιου, βγαζω με το χερι οσο μπορουσα,καθαρισα την πετρα με οδοντοβουρτσα και στο καπακι αλλαγη νερου 50% με σκουπα βυθου οπου εβγαλε απιστευτη βρωμια απο αλγη,σαπια φυλλα κ.α.Εννοειται και το φιλτρο καθαρισμα κι αυτο πολυ βρωμια μεσα παρολο που το καθαριζω καθε βδομαδα ενελλιπως..Επισης μειωνω το ταισμα σημαντικα..Τα ψαρια ζωηρεψαν και παλι, ξανακανω αλλαγη νερου 30% μετα απο τρεις μερες ενω παραλληλα σκεπαζω τα πρωινα μεχρι να ανοιξει το φως, το μπροστινο μερος του ενυδρειου με πετσετα να μην περναει φως απ το παραθυρο.
Παιδια ανακουφιση απο χθες το ενυδρειο μου φαινεται πως επανερχεται στα κανονικα η αλγη υποχωρησε κατα πολυ και τα φυτα δειχνουν να ανακαμπτουν,βεβαια ξεκινησα το flourish μιση δοση απ αυτο που γραφει τη βδομαδα, σπασμενη σε εξι δοσολογειες που ριχνω καθημερινα..
Τι εφταιξε;;;Διαβασα ξανα και ξανα ολα τα υπομνηματα με τις αλγες κι οχι μονο..
Μηπως η παροχη co2 που δεν ηταν σταθερη μεχρι να αλλαξω diffuser;
Μηπως μαζι με παροχη co2 πρεπει να αυξησω και τον φωτισμο;;
Και τα ψαρια μου γιατι αλλαξαν συμπεριφορα οταν μετραω kh11, ph 7.5 οποτε βαση πινακα χαμηλη ποσοτητα co2 στο ενυδρειο..Αφηστε που οι πιο πολλες φουσκαλες κατεληγαν στη επιφανειαΕδω εχω μπερδευτει πραγματικα δε βγαζω ακρη..Δηλαδη οσοι βαζουν diy co2 αναβαθμιζουν και τον φωτισμο τους;;Παντως πηρα φοβο και τωρα το χω το συστηματακι με το co2 και καθεται, να δω μεχρι να μου στειλουν καινουριο εξωτερικο φιλτρο που περιμενω και βλεπω τι να κανω...Τωρα το θυμηθηκα τα νιτρικα μου συνηθως ειναι μεταξυ 15-20, ενω οταν συνεβη αυτο εφτασαν τα 25-30,ισως επρεπε να το αναφερω νωριτερα.Ευχομαι να μην κουρασα..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01908 seconds with 11 queries