Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #32  
Παλιά 03-03-15, 14:05
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Η διαφορά του πριν και του τώρα είναι εντυπωσιακή. Αν αυτό που έχεις κάτω και μπροστά είναι μαρσιλέα θα σου έλεγα να την φυτέψεις ανά 2-3 ριζάκια μαζί και διάσπαρτα για να καλύψεις μεγαλύτερο μέρος. Έχω παρατηρήσει ότι σε υποστρώματα σκληρά τύπου seachem flourite αργεί πολύ η ανάπτυξης σε σχέση με απλό χαλαζιακό και ψιλό χαλίκι ή και χαλαζιακή άμμο
Εγώ τα σκευάσματα τα έχω πάρει από φόβο. Αν σκέπτεσαι για διοξείδιο αργά η γρήγορα θα πας σε μπουκάλα. Με το diy co2 θα εντυπωσιαστείς στη αρχή από την ανάπτυξη τον φυτών, όμως η μη σταθερή παροχή του θα σου δημιουργήσει προβλήματα στην συνέχεια. Θα σε κουράσει η παρασκευή του και στο τέλος θα σου έρθει πολύ ακριβότερα από την μπουκάλα.
Λιπάσματα δεν βλέπω να χρειάζεσαι για την ώρα. Πρόσεχε την αναλογία νιτρικών με τα φωσφορικά που θα έχεις. Φυτά αργής ανάπτυξης θα σου πιάσουν green spot και στο τέλος θα χαλάσουν.
Η ludwigia για να διατηρήσει το κόκκινο χρώμα της θέλει μπόλικο φως κατακέφαλα όπως και αρκετά ακόμα παρόμοια φυτά
Γενικά τώρα είναι πολύ όμορφο, στην πορεία θα δεις ποιο φυτό πάει που σύμφωνα με την ανάπτυξή του και τις ανάγκες του σε φως.
Σταμάτη σ ευχαριστω πολυ!!Οχι αυτο μπροστα δεν ειναι μαρσιλεα αλλα bacopa monnieri, ευχομαι μονο να μου πιασει γιατι οπως λες κι εσυ το flourite ειναι σκληρο υποστρωμα και με δυσκολευει στο φυτεμα..
Δηλαδη κανονικα χρειαζομαι και τεστ για φωσφορικα;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01479 seconds with 11 queries