Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 17-04-13, 19:54
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος
Κρίμα που δεν έχω ασχοληθεί ακόμη ιδιαίτερα με τα πάφερς.
Αυτά που έχω διαβάσει για τα Mbu :
Κατ' αρχήν Μbu σε μερικές αφρικανικές διαλέκτους σημαίνει πέτρα.
Tetraodon από τα τέσσερα δόντια του που μεγαλώνουν συνεχώς σχηματίζοντας κάτι σαν ράμφος και πρέπει το ψάρι διαρκώς να τα "τροχίζει" τρώγοντας οστρακόδερμα κλπ.
Ζει κυρίως στον ποταμό Κονγκό και στους παραποτάμους του στη λεκάνη του Κονγκό.
Αν και έχω δει να αναφέρεται, δεν νομίζω ότι είναι είδος εξαπλωμένο στη λίμνη Τανγκανίκα (κάπου διάβασα ότι υπάρχει και στη λίμνη Μαλάουι) παρά μόνο στις εκβολές του ποταμού Malagarasi στα βόρειο-ανατολικά της λίμνης στα σύνορα Μπουρουντί-Τανζανίας.
Γι αυτό υπάρχει και μια σύγχυση στο διαδίκτυο για τις προτιμήσεις του ψαριού σε παραμέτρους νερού. Το νερό της Τανγκανίκα έχει ph 8-9,5 αλλά το Mbu πιστεύω ότι θέλει ελαφρώς πιο όξινο.
Ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό είναι η ανεξάρτητη κίνηση των ματιών του που του επιτρέπει να έχει ένα ευρύ πεδίο όρασης.
Όπως σωστά αναφέρεται πιο πάνω το Mbu είναι ακατάλληλο για οικιακό ενυδρείο και εκτός των άλλων επειδή δεν αναπαράγεται στο ενυδρείο, όλα τα ψάρια που βρίσκονται στο εμπόριο είναι πιασμένα στη φύση.
Όποιος θέλει να φιλοξενήσει πάφερς, υπάρχουν αρκετά μικρότερα είδη με μεγάλο ενδιαφέρον
Περι καταγωγης, απο αρκετη ερευνα που εκανα, αυτο που βρηκα ειναι οτι η καταγωγη τους ειναι απο τη ανατολικη πλευρα της λιμνης Tanganyika. Απο εκει και περα, συμφωνω με τα υπολοιπα, οτι κυριως πλεον βρισκονται στον ποταμο Congo. Μπορει να κανω λαθος, αλλα εψαξα αρκετα πριν γραψω το αρθρο.

Απο την αλλη, μπορει παλι να κανω λαθος, δεν ειναι απαραιτητο ολες οι περιοχες της τεραστιας λιμνης Tanganyika να εχουν το ιδιο σκληρο νερο, μιας και οντως τα Mbu Puffers ειναι καλυτερο να τα διατηρουμε σε ph περιπου 8, αλλα σε υψηλες σκληροτητες. Ξερεις καλυτερα, βεβαια.

Σχετικα με την τοξινη το εχω αναπτυξει περισσοτερο στο αλλο θεμα για τα με τα Dwarf Puffers, οποτε θεωρησα καλυτερο να μην κουρασω γραφοντας τα ιδια πραγματα. Περι τοξινης...και καλη τους ορεξη!

Υ.Γ. Μιλας για Puffers με τους κιχλιδαδες..ολα στραβα θα τα βρουν
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01604 seconds with 11 queries