Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 04-11-03, 14:31
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TAN
Φιλε παυλουκο και εγω ειχα διατιρισει 2 Synodontis nigriventris αλλα οι καυγαδες που ειχαν μεταξι τους ηταν πολυ χοντροι και ο λιγο μεγαλυτερος κατα την διαρκια του ταισματος παρενοχλουσε σχεδον ολα τα ψαρια για να καρποθει το μεγαλυτερο μερος της τροφης!!!
Ανακγαστικα να δοσω τον μεγαλυτερο για να μην εχω καπια απολια παντος εισε τυχερος αν και τα τρια ψαρια σου συνιπαρχουν αρμονικα!!
Οσο για το μεγεθος αγοραστικαν και οι δυο στα 2cm τωρα ο ενας που εχω μετα απο 8μηνες ειναι στα 10cm και νομιζω οτι δεν ειναι το τελικο μεγεθος!!των εχω στο ενυδρειο των 180l..Εσενα τι μεγεθος εχουν??
Υ.Γ Οταν λες αυτοκτονισε τι ενοεις!!

Τους δικούς μου τους είχα αγοράσει και εγώ μικρούς (γύρω στα 2εκ) και τώρα έχουν φτάσει τα 8 με 10εκ. Θεωρητικά δεν πρέπει να μεγαλώσουν άλλο. Διαφορετικά θα πρέπει να τους αποχωριστώ καθώς εμένα το ενυδρείο είναι μόλις 90 λίτρα καθαρά. Και πάλι μεγάλοι είναι για το 90αρι. Είναι όμως τα πρώτα ψάρια που μπήκαν στο ενυδρείο και όσο να 'ναι τους έχω αδυναμία.
Το ξύλο (bogwood) που έχω μέσα στο ενυδρείο είναι πολύ μεγάλο και δημιουργεί πάρα πολλές σπηλιές και εσοχές και έτσι δεν έχουν συνέχεια οπτική επαφή ο ένας με τον άλλο. Αυτό που αναφέρεις με την 'εχθρικότητα' όσον αφορά το τάισμα το έχω παρατηρήσει και εγώ πολλές φορές. Το αντιμετώπισα όμως τραβώντας την προσοχή τους ρίχνοντας πρώτα μια ταμπλέτα και μετά τα flakes. Έτσι ενώ οι scynodontis ασχολούνται με την ταμπλέτα οι υπόλοιποι τρώνε με την ησυχία τους τα flakes.
Τώρα όσον αφορά αυτόν που έχασα λόγω αυτοκτονίας ήταν το καλοκαίρι. Ήταν γύρω στον Ιούλιο, εβδομάδα καύσωνα και είχα το καπάκι ανοιχτό. Ο συγκεκριμένος (ο οποίος ήταν και ο μεγαλύτερος και εντυπωσιακότερος μάλιστα) είχε την τάση να πλατσουρίζει στην επιφάνεια. Που να το ξέρα ότι γατόψαρο θα έκανε την δουλειά και θα πήδαγε τόσο ψηλά; Και να φανταστείς ότι όταν είχα το καπάκι ανοιχτό πάντα διατηρούσα χαμηλότερη την επιφάνεια (10 με 15 εκ πιο κάτω) για αυτό ακριβώς τον λόγο αλλά
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01580 seconds with 11 queries